Kultura i Rozrywka

Wróć

Wszystkie instytucje kultury zamknięte do odwołania

2020-03-23 10:39:23
Wiadomo już, że muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery czy kina będą nieczynne dłużej, niż zakładano. Wynika to z rozporządzenia wydanego przez resort zdrowia.
pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło bowiem stan epidemii. Wcześniej był to stan zagrożenia epidemicznego.

Nieczynne. Do odwołania

- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 roku do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W praktyce oznacza to, że wszystkie muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery czy kina nadal będą nieczynne.

Jednocześnie do 10 kwietnia zawieszane są - na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej - zajęcia w szkołach artystycznych.

- Od 25 marca do dnia 10 kwietnia 2020 roku zajęcia dydaktyczne mają się odbywać z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W przypadkach, kiedy takie metody są niemożliwe do wykorzystania, dyrektor szkoły powinien przedstawić inny sposób realizacji zadań edukacyjnych - dodaje resort.

Poprzednio przez tydzień obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Od soboty w zeszłym tygodniu nieczynne są restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne oraz większość sklepów niespożywczych, z wyjątkiem drogerii, aptek, sklepów z produktami dla zwierząt i saloników prasowych. Placówki kulturalne zostały zamknięte w czwartek (12 marca). Początkowo miały nie działać do 25 marca.

Wsparcie dla twórców

Resort kultury zauważa, że twórcy znaleźli się dziś w trudnym położeniu. Nie mogą występować na deskach teatrów, grać koncertów, organizować wystaw i wernisaży. Dlatego w tzw. Tarczy Antykryzysowej ogłoszonej przez prezydenta RP i rząd znajdują się zapisy dotyczące artystów.

Przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych mogą skorzystać z proponowanych dla nich w specjalnej ustawie rozwiązań dotyczących m.in. wsparcia na pokrycie wynagrodzeń.

Dodatkowo w kulturze pojawiają się dwa nowe programy dotacyjne. Pierwszy dotyczy wsparcia rozwoju cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej (ma być uruchomiony jak najszybciej). Drugi - ma rekompensować straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu (uruchomiony po rozluźnieniu rygorów stanu zagrożenia epidemicznego). Resort kultury ma też m.in. elastycznie podchodzić do realizacji i rozliczania zadań w programów ministerialnych, dopuszczać premiery filmowe na platformach VOD i Internecie czy zwiększyć zakres pomocy socjalnej dla ludzi kultury.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl