Wspomnienia smaków z dzieciństwa - rozstrzygnięto konkurs
Opowieści o jedzeniu przy wspólnym stole łączą pokolenia. Smaki, potrawy naszego dzieciństwa przygotowywane przez mamy, babcie oraz ojców i dziadków to nasze rodzinne i regionalne dziedzictwo. Swoimi wspomnieniami o potrawach i najbliższych ludziach, którzy je przygotowywali, podzielili się uczestnicy konkursu SMAKI.
Anna Kulikowska
SMAKI to konkurs kulinarno-literacki, który miał na celu zaaktywizować seniorów i seniorki. Jego organizatorem i pomysłodawcą było Biuro Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Konkurs odbył się we współpracy ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski, Podlaskim Seniorem, Radą Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego i Książnicą Podlaską.
- Konkurs miał na celu przede wszystkim ocalić od zapomnienia to, co już dzisiaj odchodzi, ponieważ stajemy się społeczeństwem bardzo komercyjnym. Aby takimi nie być, trzeba zapamiętać to wszystko, co było charakterystyczne dla Świąt 50 czy 40 lat temu. One były zupełnie inne. Te prace pozwoliły nam na zapisanie różnych przepisów kulinarnych, ale także był to konkurs dedykowany dla seniorów, więc okazaliśmy im szacunek. I mogli oni uczestniczyć w życiu publicznym - mówiła Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej. - Te prace będziemy propagować wśród dzieci i młodzieży. Bardzo ciekawym zapisem była warstwa fabularna, opowieści o tym, jakie Święta były kiedyś. Oprócz kulinariów są także opowieści o domu babci i dziadka, na wsi, w mieście. Każda praca była bardzo wartościowa, bowiem każda z nich płynęła z serca.
Na konkurs wpłynęły 24 prace.
- Celem konkursu było przede wszystkim zmobilizowanie podlaskich seniorów, by sięgnęli wstecz w swojej pamięci i przypomnieli przed Świętami smaki dzieciństwa. Zależało nam na tym, żeby nie były to tylko przepisy na potrawę, którą pamiętają z dzieciństwa, ale też aby była to opowieść związana z człowiekiem, miejscem, sytuacją. Dostaliśmy sporo prac, wszystkie były ciekawe. Nauczyliśmy się przy tym wielu nowych słów. Bo niektóre potrawy miały bardzo lokalne czy osobiste nazwy. Nie było łatwo wyłonić zwycięzców - podkreślała Jolanta Wołągiewicz z Rady Seniorów oraz reprezentująca Stowarzyszenie Szukamy Polski.
- Książnica brała udział w pracach kapituły. Dziękuję za cudowne opowieści, to też część mojego dzieciństwa. Są to opowieści nie tylko o potrawach, ale także o tym jak wyglądały Święta. Może ocaliłyście panie to, czego już dzisiaj nie ma - stwierdziła Beata Zadykowicz.
Laureatkami konkursu zostały:
- Teresa Barszczewska za pracę Lamieszka i zacierki na mleku (III miejsce)
- Jadwiga Zgliszewska za pracę Misterium wypieku makowca (III miejsce)
- Irena Łupińska za pracę Z wizytą u babci (II miejsce)
- Anna Anchimowicz za wiersz Wigilijne smaki mojego taty i Kurpiowski smakołyk (I miejsce)
- Jestem zaszczycona i bardzo wzruszona. Bo dzięki temu konkursowi powróciłam do dzieciństwa. Te lata były szczęśliwe i radosne. Wychowałam się w rodzinie, która była typowa dla tamtych czasów. Mama zajmowała się domem, tata pracował zawodowo. Jednak tata czuwał nad nami, pomagał, wspierał. Dopiero po śmierci taty zrozumiałam, jak on był ważny dla mnie - powiedziała Anna Anchimowicz.
Prace laureatek oraz wszystkich uczestników konkursu zostaną opublikowane na portalu podlaskisenior.pl w cyklu Smaki dzieciństwa.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl