Kultura i Rozrywka

Wróć

Wspomnienia o ojcu i fotografie Warszawy. Warto zajrzeć do Galerii im. Sleńdzińskich

2018-10-24 16:10:02
Złamane marzenia oraz Perfekcja i światło - te dwie nowe wystawy można będzie oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich.
Galeria im. Sleńdzińskich
Złamane marzenia

Wystawa dedykowana jest pamięci ojca artystki Georgi Andreeva (1936–2014), grafika, malarza, mieszkańca Białegostoku. Zlatka Andreeva w prezentowanych pracach używa nie tylko czarnego, złotego, ale także niebieskiego koloru. Stosuje różnorodne składniki i techniki, takie jak papier czerpany, włókna tekstylne i kolaże.

Jaki tytuł wybrać? - może dotyczący życia i śmierci, naszych bliskich, uczuć, refleksji, o artyście i jego wewnętrznych emocjach, o ciągłych poszukiwaniach i niezadowoleniu z tego, co ktoś zrobił, o dążeniu do doskonałości? To dla mnie bardzo osobista wystawa. Wystawa krótkich spotkań i długich rozmów ze sobą. Wystawa niewypowiedzianych myśli i silnych uczuć. Są to wspomnienia najczęściej uchwycone w formie papierowej z wykorzystaniem różnych materiałów jako środka wyrazu. Nasze życie jest jak rzeka. Człowiek jest wszechświatem. Jak krótkie jest życie na tej planecie i ile niewyrażonych myśli i uczuć tam jest. Ojcze, tęsknimy za Tobą tak bardzo... - pisze autorka wystawy.

Zlatka Andreeva - absolwentka Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii (Bułgaria), specjalność w zakresie tekstyliów i akcesoriów odzieżowych (1985); członkini sekcji włókienniczej Związku Artystów Bułgarskich (UBA); nauczycielka sztuk pięknych w School of Fine Arts w Sliven (1985-1987) i w School of Fine Arts w Sofii (1989-1990); pedagog i wykładowczyni języka niemieckiego w Liceum nr 91 w Sofii (2001-2016).

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Renata Hryszko. Ekspozycja zostanie otwarta w piątek (26.10) o godz. 18.00 w salonie wystawowym przy ul. Legionowej 2.

Zobacz też: Zlatka Andreeva - Złamane marzenia

Perfekcja i światło

Na wystawie można będzie obejrzeć Warszawę i okolice w obiektywie Czesława Olszewskiego, jednego z największych perfekcjonistów w historii polskiej fotografii. Zaprezentowane zostaną największe pasje artysty: architektura i pejzaż.

Czesław Olszewski (1894–1969) urodził się w Grójcu, porzucił studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, by oddać się fotografii. Największy rozkwit kariery fotograficznej Olszewskiego przypada na okres międzywojenny. Zawodowo związany z Warszawą. Odniósł duży sukces w fotograficznej dokumentacji architektury. Stawiany obok Henryka Poddębskiego jako główny fotograf stolicy.

Jego prace pojawiały się od początku lat 30. w docenianych tytułach: Arkady oraz Architektura i Budownictwo. Środowisko fotograficzne wysoko ceniło warsztat Olszewskiego, czego odzwierciedleniem było reprodukowanie jego zdjęć do katalogów i czasopism. Współpracował z Muzeum Narodowym przy wystawie Warszawa Wczoraj, Dziś i Jutro, jednej z najważniejszych ekspozycji okresu międzywojennego.

Kuratorem wystawy jest Sebastian Wicher. Ekspozycja zostanie otwarta w sobotę (27.10) o godz. 17.00 w Galerii przy ul. Wiktorii 5.

Zobacz też: Perfekcja i światło. Fotografie Czesława Olszewskiego
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl