Wspóltura, czyli razem możemy więcej!
Z tego założenia wyszło szereg instytucji zajmujących się propagowaniem kultury i sztuki w Białymstoku i okolicach. Zawiązały Wspólturę, której ideą jest współpraca.
Dziś przedstawiciele większości instytucji i organizacji, które do Wspóltury przystąpiły spotkali się na konferencji z dziennikarzami, by szerzej opowiedzieć o projekcie.
Potrzeba wzajemnego dialogu
Inicjatorem akcji jest Teatr Dramatyczny w Białymstoku i kierująca nim od lipca nowa dyrektor - Agnieszka Korytkowska-Mazur. Pomysł zrodził się z potrzeby wzajemnego dialogu, który może zaowocować wspólnymi działaniami na rzecz kultury i sztuki. Współpraca polegać będzie również na tworzeniu mapy kulturalnej miasta i okolic. Oznaczone będą na niej wydarzenia organizowane przez instytucje tworzące Wspólturę. Pozwoli to ograniczyć kolidujące ze sobą terminy, tak aby mieszkańcy mieli szansę uczestnictwa w jak największej ilości wydarzeń kulturalnych w naszym mieście i okolicach.
Do idei Wspóltury przychylnie nastawiony jest prezydent Tadeusz Truskolaski, który przyznał, że jest to inicjatywa ważna i ciekawa.
- Chodzi również o to, by Białystok zaistniał na kulturalnej mapie Polski - podkreślał prezydent. - W naszym kraju nie ma tego typu inicjatywy, jesteśmy więc pionierami.
Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego przyznała, że idea Współtury narodziła się z drobnych, elementarnych współpracy, podczas spotkań z osobami z różnych instytucji. W pewnym momencie pojawił się głód spotkania w szerszym gronie. Zapowiedziała też kolejne spotkania, wydawanie raz na dwa miesiące biuletynu informacyjnego oraz współpracę z centrami turystyki.
Wspóltura zaprasza do współpracy
Do Współtury przystąpiło 21 instytucji i organizacji. Są to: Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, DanceOFFnia, Dom Kultury Śródmieście, Festiwal Białysztuk, Fundacja Audiodeskrypcja, Fundacja Pogranicze Sejny, Galeria Arsenał, Galeria Sleńdzińskich, Klub Metro, Książnica Podlaska, Muzeum Podlaskie, Opera i Filharmonia Podlaska, Original Source Up To Date, Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów, Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka, Stowarzyszenie Szukamy Polski, Teatr Dramatyczny, Teatr TrzyRzecze i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.
Warto jednak podkreślić, że lista członków jest otwarta i może ulec zmianie. Pomysłodawcy inicjatywy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby do Wspóltury dołączyć.
Oprócz wspomnianego już ograniczenia kolidujących ze sobą terminów wydarzeń - co przyczyni się do pozyskania jak największej ilości odbiorców organizowanych przedsięwzięć - celem Wspóltury są też działania, z których mogą wynikać wspólne (większe, długoterminowe) projekty, na których realizację będzie można starać się o dotacje, w tym o fundusze unijne.
Krzysztof Czyżewski z Ośrodka Pogranicze sztuk - kultur - narodów w liście otwartym skierowanym do inicjatorów idei postrzega Wspólturę jako kontynuację działań integracyjnych w kulturze naszego regionu, które wcześniej wraz z innymi artystami, animatorami i samorządowcami współtworzył. I proponuje, by właśnie wspólnemu działaniu poświęcić najbliższy sympozjon Warto zapytać o kulturę, który odbędzie się w dniach 23-24 listopada.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl