Nauka

Wróć

Współpraca Uniwersytetu Medycznego z I Liceum w Białymstoku

2017-06-09 14:42:58
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podpisał umowę o współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym. Korzyści są obopólne.
MN
Grant w wysokości prawie 400 tys. zł został przyznany na współpracę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z I Liceum Ogólnokształcącym. W jej ramach uczniowie szkoły będą mogli korzystać z zasobów uczelni.

- Podstawowym zadaniem tego projektu jest podniesienie wiedzy, umiejętności, kompetencji naszych, mam nadzieję, przyszłych studentów. Chcemy wesprzeć I Liceum Ogólnokształcące właśnie w zakresie podniesienia możliwości nauczania praktycznego w przedmiotach przyrodniczych i pokazać nasze możliwości od strony praktycznej, czyli tam, gdzie zainteresowanie jest największe – mówi prof. Adrian Chabowski, prorektor UMB ds. nauki.

Dla uczelni to też przede wszystkim możliwość zachęcenia najlepszych uczniów do kontynuowania edukacji właśnie na Medyku. W I LO obecnie są 4 klasy o profilu medycznym, a absolwenci szkoły co roku w dużej liczbie zasilają szeregi studentów UMB.

- Chcielibyśmy, żeby ta współpraca przebiegała w symbiozie, żeby korzyści były obustronne. Myślę, że dzięki temu porozumieniu nasi uczniowie będą lepiej przygotowali do matury, ale też lepiej przygotowani do przyszłych studiów. Ten projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie, takich zajęć dodatkowych dla uczniów, którzy często nie mieszczą się w wąskich ramach programu nauczania - twierdzi Robert Winnicki, dyrektor I LO w Białymstoku.

Projekt przewidziany jest na 2 lata. Dofinansowanie, które zostało przyznane w ramach grantu, będzie przeznaczone nie tylko na prowadzenie zajęć dla uczniów, ale też doposażenie pracowni w budynku liceum przy ul. Brukowej. Z programu ma skorzystać prawie 200 uczniów, z czego 3 była obecna przy podpisaniu umowy.

- Chcemy się rozwijać, a udział w takich projektach nam to umożliwi i wiąże się to z przyszłymi kierunkami studiów i przyszłymi zawodami. Będziemy mogli sprawdzić, czy jest to coś, co naprawdę nam odpowiada i jakie mamy umiejętności – mówi Joanna Kiełczewska, uczennica I klasy.

- Wydaje mi się, że taka współpraca to możliwość obcowania z zapleczem laboratoryjnym, do którego będziemy mieli dostęp. Każde takie doświadczenie czegoś nowego rozwija nasze umiejętności. Chyba na to liczymy najbardziej – dodaje jej koleżanka Klaudia Wojtach.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl