Nauka

Wróć

Współpraca międzynarodowa Politechniki Białostockiej

2021-07-28 14:32:29
Przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odwiedzili Politechnikę Białostocką. Docenili dotychczasowe działania uczelni.
PB
Ważni goście odwiedzili uczelnię

W środę (28.07) Politechnikę Białostocką odwiedzili przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). To ważne spotkanie dla uczelni.

- Widzimy duży potencjał we współpracy międzynarodowej, jaką prowadzi Politechnika Białostocka – powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Jest na tyle duża, ze predestynuje tę jednostkę naukową do sięgnięcia po nasze środki, czy nawet środki unijne. Chcemy zaproponować Politechnice uczestnictwo w partnerstwach, które przygotowywałyby do takiej współpracy. W programie Horyzont Europa, największym programie Unii Europejskiej, zdecydowanie promowane są partnerstwa międzynarodowe. W Polce, myślę o programie FENG, widząc potencjał uczelni związany z leśnictwem, w którym Politechnika Białostocka jest mocna, zachęcam do rozszerzenia działań o przetwórstwo spożywcze w jakiś agrobiznes, szczególnie przy potencjale regionalnych firm.

Dyrektor NCBR zwrócił uwagę na firmę Pronar, która działa na terenie naszego województwa i zastanawiał się, czy w oparciu o relacje regionalne byłaby możliwość budowy ośrodka badawczo-rozwojwego.

- Przemysł maszynowy związany z rolnictwem i z gospodarką odpadami jest naszym dużym beneficjentem – podkreślił.

Doceniono dotychczasowe działania politechniki

Dyrektor NCBR zwrócił uwagę nie tylko na sieć własnych budynków, które posiada Politechnika, ale i liczne kontakty oraz współprace.

– Uczelnia dysponuje siecią własnych budynków, jest ich stosunkowo dużo, warto zaproponować program modernizacji budynków związany z zieloną energią czy retencją wód, czy rekuperacją – zauważył Kamienicki. - Kontakty, jakie posiada Politechnika byłyby dla nas bardzo cenne – dodał.

Zgodzili się z tym przedstawiciele największej uczelni technicznej w regionie:

– Na nasz potencjał naukowy składa się przede wszystkim doświadczona kadra naukowa i techniczna, a także nowoczesne laboratoria rozwijane z myślą o realizacji badań aplikacyjnych – stwierdziła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Politechnika Białostocka zarówno jeśli chodzi o badania naukowe, jak i działalność edukacyjną stara się wpisywać w potrzeby regionu, dlatego też cieszymy się bardzo dobrą opinią naszych partnerów gospodarczych - dodała.

Podczas spotkania rektor zwróciła także uwagę na fakt, iż Centrum jest beneficjentem wielu programów, konkursów i innych działań proponowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

– Nasz potencjał oraz wsparcie partnerów społecznych i gospodarczych daje nam szansę na wnioskowanie o kolejne projekty w ramach konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – ich efektywną realizację zgodnie z misją Centrum i zgodnie z misją uczelni – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk. - Należy podkreślić, iż tylko w ubiegłym roku podlaska uczelnia dostała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju niemalże 43 mln zł dofinansowania.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to rządowa agencja wykonawcza. Od ponad 10 lat stara się tworzyć idealne warunki łączące prace badawczo-rozwojowe. Przez ich współfinansowanie - wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Z rocznym budżetem sięgającym miliarda euro NCBR jest aktualnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl