Biznes

Wróć

Współpraca drogą do rozwoju - dobre praktyki klastrów Polski Wschodniej

2013-05-29 00:00:00
Blisko 200 kluczowych przedsiębiorców województwa podlaskiego spotkało się w Rynie w dniach 25-26 maja 2013 podczas konferencji Współpraca drogą do rozwoju – dobre praktyki klastrów Polski Wschodniej.
mat. organizatora
Spotkanie organizowane przez Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu skierowane było do przedsiębiorców zrzeszonych w klastrach i zainteresowanych tematyką kooperacji w ramach inicjatyw klastrowych.

- Głównym celem organizowanej przez nas Konferencji było przedstawienie korzyści wynikających z przynależności do powiązania klastrowego, możliwości rozwoju poprzez wspólne działania oraz prezentacja dobrych praktyk stosowanych w kluczowych klastrach działających na terenie Polski Wschodniej – mówił Tomasz Kozłowski, Koordynator Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu.

Oprócz Biznes Klastra w Konferencji udział wzięły także firmy należące do kluczowych klastrów Polski Wschodniej: Wschodniego Klastra Budowlanego, Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej oraz Klastra IT i Klastra Mazurskie Okna.

Klastering, Strategia Województwa Podlaskiego i Centrum Obsługi Biznesu

Podczas dwudniowej konferencji poruszono kilka ważnych tematów dotyczących klastrów i klasteringu. Wojciech Materna, prezes Stowarzyszenia Informatyka, koordynatora Klastra IT mówił o kierunkach, szansach i wyzwaniach dla firm należących do klastrów Polski Wschodniej. Z kolei Tomasz Kozłowski, prezes Zarządu PSDiK, koordynator KIOB, WKB i KMT wręczył Certyfikaty świadczące o przynależności do organizacji klastrowych.

Bardzo ważnym punktem programu był temat Strategii Województwa Podlaskiego do 2020 roku – wspólne stanowisko podlaskich klastrów wypracowane na konferencji w Rynie przedstawione zostanie na Kongresie Klastrów Polskich organizowanym przez Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu już 3 czerwca 2013 r. w Sejmie.

Anna Danilczuk, specjalista ds. funduszy unijnych z Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego mówiła o powołaniu do życia Centrum Obsługi Biznesu, którego celem jest zbudowanie stałej platformy kooperacji między sektorem nauki i biznesu. Podjęto rozmowy o powołaniu wspólnego biura projektów unijnych klastrów, organizacji pozarządowych i uczelni. Jego głównym zadaniem ma być zapewnienie kompleksowej obsługi i podejmowanie wspólnych stanowisk w ważnych dla regionu sprawach.

Ogólnopolska współpraca

W trakcie Konferencji zostały podpisane trzy Listy Intencyjne. Pierwszy dotyczył współpracy Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu ze Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Drugi, współpracy Biznes Klastra z Fundacją Wspierania i Promocji Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach i trzeci: współpracy Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną.

Bardzo duże zainteresowanie i ożywioną dyskusję wzbudził temat Radosława Harasima, eksperta Biznes Klastra ds. zamówień publicznych, który mówił o dialogu technicznym i nowym podejściu ustawodawcy do robót budowlanych w świetle ostatnich nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych i kodeksu cywilnego.

Przedsiębiorcy byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w Konferencji. Wzięło w niej udział blisko 200 kluczowych przedsiębiorców województwa podlaskiego, samorządów i jednostek naukowych. Podczas konferencji odbyło się wiele rozmów B2B. Podpisane zostały Listy Intencyjne dotyczące współpracy między przedsiębiorcami, a także zainicjowano rozmowy dotyczące możliwości współpracy przedsiębiorców z różnych branż. Konferencję można uznać za sukces organizacyjny i merytoryczny.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Podsumowanie konferencji Współpraca drogą do rozwoju - dobre praktyki klastrów Polski Wschodniej
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]