Aktualności

Wróć

Wspólne działania na białostockich osiedlach

2021-12-22 13:20:58
Spotkania, długie rozmowy, spacery, gry czy osiedlowe święta. To wszystko zostało zorganizowane w ramach projektu Moja ulica, moje osiedle, moje miasto realizowanego przez białostocki Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych wspólnie z norweskim partnerem - Arendal Adult Centre. Ale to nie koniec!
Materiały prasowe
Twórcy projektu chcą odczarować białostockie osiedla. Ich celem jest znalezienie osób, którym się chce, spotkać je ze sobą, by zaczęły wspólnie działać. Na sześciu białostockich osiedlach - to Antoniuk, Bema, Białostoczek, Piasta, TBS oraz Tysiąclecia - powstały Fora Aktywnych Mieszkańców. Czym są Fora?

- To cykliczne spotkania osób zainteresowanych zmianami w swoim najbliższym otoczeniu. W Forach pracują mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauczyciele, działacze społeczni, ale też np. Białorusini mieszkający na co dzień w Białymstoku - mówi Ewa Jasińska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Ewa Jasińska dodaje, że część spotkań miała miejsce na żywo. Część już w formule online. O czym rozmawiano na Forach?

- Dyskutowaliśmy np. o projektach, które można byłoby zgłosić do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, planowaliśmy święta osiedli czy też spotkania mieszkańców - dodaje Jasińska.

Takie spotkania miały miejsce już na Piasta, Antoniuku i TBS-ach, gdzie mieszkańcy integrowali się i motywowali wzajemnie do działań. Z kolei na osiedlu Tysiąclecia mieszkańcy samodzielnie wyszukiwali miejsc, które wymagają remontu, naprawy, zasadzenia zieleni. Wspólnie odkrywali historię osiedla a także opisywali niezwykłych ludzi, którzy tu mieszkali oraz pracują i tworzą dzisiaj.

Latem OWOP zaprosił mieszkańców na sześć wędrówek historycznych po osiedlach.

-Spacerami chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom historię okolicy, w której mieszkają i spędzają swój czas - dodaje Andrzej Kłopotowski, autor Osiedlownika, który prowadził spacery.- Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Łącznie wzięło w nich udział około 200 osób.

Spacery stały się z kolei punktem wyjścia do gier terenowych. Pierwszą zorganizowali już mieszkańcy osiedla Piasta. Kolejne planowane są na wiosnę. A co jeszcze planuje OWOP wspólnie z Arendal Adult Centre?

- Na grunt białostocki przeniesiona zostanie sprawdzona już metoda People Meet People polegająca na spotkaniach ze sobą osób z różnymi poglądami, z różnych środowisk, z różnymi problemami czy z różnych państw - mówi Anna Sędziak z Ośrodka. Ale to nie wszystko. - W planach są także warsztaty przyszłościowe, kontynuacje dotychczasowych działań oraz tematyczne spotkania mieszkańców. Mieszkańcy osiedla Piasta chcą powtórzyć grę terenową. Mieszkańcy osiedla Tysiąclecia chcieliby powtórki ze spaceru.

Projekt Moja ulica, moje osiedle, moje miasto realizowany jest w ramach dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl