Aktualności

Wróć

Wspólna praca i poznawanie kultur. Młodzież z Polski i Izraela na kirkucie w Knyszynie

2014-09-09 00:00:00
Hymny obu państw, potem prace porządkowe na kirkucie oraz chwila na zabawę i luźne rozmowy. W Knyszynie spotkała się młodzież z Polski i Izraela.
ESD
- Cieszę się, ze spotkałam tę młodzież z Izraela. Poznałam trochę ich kulturę, muzykę, hymn. Bardzo bym się cieszyła, gdyby częściej tu przyjeżdżała - opowiada Michalina Pochodin z gimnazjum w Knyszynie.

Młodzież z kibuców Sde Eliahu oraz Ein Hanatziv odwiedza Knyszyn już od kilku lat. We wtorek, podobnie, jak w latach minionych, spotkała się ze swoimi rówieśnikami na kirkucie. Tu, pod opieką nauczycieli z obu krajów wspólnie przeprowadzono prace porządkowe. Pozbierano gałęzie opadające z drzew, oczyszczono z mchu i porostów kilkanaście nagrobków.

- Bardzo byłam szczęśliwa, że mogłam pomóc w uporządkowaniu cmentarza. Nigdy wcześniej tam nie byłam, było to budujące - mówi Michalina.

- Inicjatywy, jak porządkowanie cmentarza, są bardzo ważne. Żydzi stanowili jedną trzecia społeczności Knyszyna i należy się im pamięć - ocenia z kolei gimnazjalista Kornel Wierzba.

Młodzież żydowska odmalowała również inskrypcje na kilku nagrobkach, w tym na zabytkowym z 1828 r. Wspólnymi siłami udało się ustawić zapadniętą w ziemię, dużych rozmiarów stellę. W czasie prac natknięto się na ludzkie kości, które pogrzebano zgodnie z obrządkiem żydowskim.

Po pracach na kirkucie, na szkolnym dziedzińcu, uczniowie z obu krajów tańczyli tradycyjne tańce żydowskie. Były oficjalne podziękowania, a potem luźne rozmowy.

- O Polsce opowiadają często nasi dziadkowie, rodzice. Teraz mogliśmy poznać ten kraj. Jest tu bardzo, bardzo zielono - dzieli się swoimi wrażeniami Rei z kibucu Sde Eliahu.

Jego kolega Rafael zaznacza, że takie spotkanie jak w Knyszynie, gdzie poznają swoich rówieśników jest bardzo ciekawe. Do tej pory w Polsce (są od minionego czwartku) odwiedzali głównie obozy - w Oświęcimiu, Majdanku. Tu mogą poznać Polskę dzisiejszą.

W spotkaniu wziął udział m.in. Abram Karmi, urodzony w Leżajsku polski Żyd. Był to jego 101. przyjazd do Polski z młodzieżą.

Polsko-izraelskie spotkania organizuje Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta. Dzisiejsze było okazją do pokazania Izraelczykom uporządkowanego w tym roku przez knyszyńskie stowarzyszenie kirkutu.

Więcej na ten temat: Cmentarz żydowski w Knyszynie został uporządkowany. Może przyciągnąć wielu turystów. ZDJĘCIA
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl