Biznes

Wróć

Wspieraj uczciwą konkurencję - weź paragon

2023-07-25 11:13:52
Wspieranie uczciwego wydawania paragonów i walka z unikaniem płacenia podatków jest niezwykle istotna dla zapewnienia sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju gospodarki. Jeżeli przedsiębiorca nie wystawia paragonu, wówczas podatek VAT trafia do jego kieszani, zamiast do budżetu państwa.
Pixabay
Kawałek papieru ma wielkie znaczenie

Paragon to drobna rzecz, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nieistotna. Jednakże, jego rola w funkcjonowaniu całej gospodarki jest ogromna i nie można jej bagatelizować. To niewielki kawałek papieru, który ma znaczący wpływ na zdrowe funkcjonowanie finansów publicznych.

Niestety, nieuczciwi przedsiębiorcy często wykorzystują tę pozorną drobnostkę, aby unikać płacenia podatków. Mogą nie wydawać paragonów, wprowadzać nieprawidłowe paragony, takie jak tzw. paragon kelnerski, albo wręcz gromadzić porzucone paragony od klientów, by je potem anulować. W najgorszych przypadkach, porzucone paragony służą jako swoiste podkładki do wystawiania tzw. pustych faktur, co pozwala na wyłudzanie podatku VAT.

Wydawanie paragonów w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma ogromne znaczenie, nie tylko dla osoby dokonującej zakupu, ale dla nas wszystkich. To bowiem potwierdzenie, że odpowiednie podatki zostały zapłacone i pieniądze trafiły do budżetu państwa, a nie do prywatnych kieszeni nieuczciwych przedsiębiorców. Każdy taki paragon wpływa na dobrobyt nas wszystkich, przyczyniając się do finansowania różnorodnych usług publicznych, jak zdrowie, edukacja, infrastruktura czy bezpieczeństwo.

Wspieranie uczciwego wydawania paragonów i walka z unikaniem płacenia podatków jest niezwykle istotna dla zapewnienia sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju gospodarki. To zadanie nie tylko organów państwa, ale również każdego obywatela. Warto zawsze prosić o paragon i monitorować, czy jest on wydawany prawidłowo. Razem możemy przyczynić się do budowy bardziej odpowiedzialnej i uczciwej gospodarki, która będzie działać na rzecz dobra społeczeństwa jako całości.

Oszustwa paragonowe

Jeśli przedsiębiorca działa nieuczciwie i zataja, że doszło do transakcji, nie wystawiając przy tym paragonu, to kwota podatku VAT może zostać schowana do jego kieszeni, a nie trafić do budżetu państwa. Ponadto takie działanie pozwala mu również uniknąć płacenia podatku dochodowego. W efekcie, straty budżetu państwa będą znacznie większe niż sama wartość podatku VAT. Takie postępowanie przedsiębiorcy jest nieuczciwe zarówno wobec klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi, jak i wobec wszystkich obywateli, ponieważ budżet państwa to przecież pieniądze nas wszystkich.

Nieuczciwy przedsiębiorca staje się również bardziej konkurencyjny niż uczciwi przedsiębiorcy, którzy rzetelnie płacą podatki. Wspierając uczciwą konkurencję na rynku, poprzez żądanie wystawienia paragonu, każdy z nas przyczynia się do zwalczania tego procederu. Dlatego tak istotne jest, aby nikt nie uchylał się od płacenia podatków, gdyż postawa każdego z nas ma duże znaczenie w walce z tym problemem.

Warto zwrócić uwagę na inny przykład nieuczciwego działania przedsiębiorców, jakim jest wydawanie paragonów niefiskalnych, szczególnie w przypadku usług gastronomicznych. Zamiast wystawiania właściwych paragonów fiskalnych, używane są rachunki lub paragony kelnerskie, co może prowadzić do unikania płacenia podatków.

Aby przeciwdziałać nieuczciwemu postępowaniu, powinniśmy zgłaszać sytuacje, w których nie otrzymaliśmy wymaganego paragonu fiskalnego, choć sprzedawca był do tego zobowiązany. Możemy to zrobić w urzędzie skarbowym, skorzystać z całodobowego, bezpłatnego telefonu interwencyjnego pod numerem 800 060 000, wysłać zgłoszenie na adres e-mail powiadomKAS@mf.gov.pl lub skorzystać z bezpłatnej i anonimowej aplikacji e-Paragony, co więcej informacji można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl