Nauka

Wróć

WSE członkiem Unii Akademickiej

2008-10-08 00:00:00
Białostocka Wyższa Szkoła Ekonomiczna znalazła się w gronie 10 niepaństwowych szkół wyższych, które tworzą Unię Akademicką.
Przedstawiciele uczelni z całego kraju podpisali 27 września br. w Nowym Sączu umowę o współpracy. W praktyce oznacza to, że nie będą ze sobą konkurować, lecz w wielu obszarach wspierać się doświadczeniem i wiedzą.

Korzyści z Unii
Oprócz białostockiej uczelni do unii przystąpiły: Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku, Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach, Wyższa Szkoła Społeczno - Przyrodnicza w Lublinie, Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi, Wyższa Szkoła Biznesu - National - Louis University w Nowym Sączu, Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie, Międzynarodowa Szkoła Wyższa Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
Korzyści z uczelnianej współpracy odczują przede wszystkim studenci. Studiując na jednej ze skonsolidowanych uczelni, będą mogli czerpać z potencjału innych. Do ich dyspozycji będą setki tysięcy książek i zbiorów on-line, akademiki, biura praktyk, pracownie komputerowe i zajęcia z języków obcych. Unia Akademicka będzie wspierać rozwój młodych pracowników nauki, sportowców oraz przedsiębiorczych i najzdolniejszych studentów. Ponadto zamierza utworzyć pierwszy niepaństwowy uniwersytet. Unia to ogromna siła na rynku szkolnictwa wyższego: 70 kierunków studiów, 40 tysięcy studentów oraz kilka tysięcy pracowników naukowych.

Propozycje uczelni
Każda z uczelni szczegółowo określiła pola swoich działań na rzecz Unii. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku proponuje prowadzenie projektów badawczo - wdrożeniowych i szkoleniowych, zwłaszcza finansowanych z funduszy strukturalnych UE, a także koordynowanie współpracy naukowo - dydaktycznej z uczelniami Europy Wschodniej. Bydgoska Wyższa Szkoła Gospodarki zamierza podzielić się doświadczeniami w prowadzeniu wirtualnego dziekanatu i platformy nowoczesnych technologii edukacyjnych oraz unikatową Akademicką Przestrzenią Kulturalną i systemem projektów B+R (Badania +Rozwój). Ateneum-Szkoła Wyższa w Gdańsku za swoje najważniejsze atuty uznała ofertę studium języków obcych i profesjonalne warsztaty dla studentów prowadzone przez specjalistów z zakresu dziennikarstwa. Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach gotowa jest podzielić się doświadczeniami z zakresu tworzenia nowych kierunków studiów, sposobów pozyskiwania kadry naukowo-dydaktycznej z zagranicy. Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie chętnie udostępni Wydawnictwo Akademickie i Drukarnię Akademicką, a także Ośrodek Szkoleniowy w Piotrawinie nad Wisłą. Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi proponuje m.in. swoją unikatową bazę sportowo-dydaktyczną, biuro karier, działający przy szkole inkubator przedsiębiorczości, radio studenckie oraz doświadczenie w tworzeniu i administrowaniu stron internetowych. Wyższa Szkoła Biznesu - National -Louis University może zaproponować ścisłą współpracę z uczelniami w USA i uzyskanie amerykańskiego dyplomu oraz doświadczenie w budowaniu środowiska absolwenckiego. Uczelnia jest także dumna z budowanego parku technologii nowej generacji Miasteczko Multimedialne. Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu chętnie podzieli się swoimi lingwistycznym doświadczeniem. Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie zamierza podzielić się doświadczeniem w zakładaniu Wydziałów Zamiejscowych na terenie UE, przygotowaniem obcojęzycznych programów nauczania i skutecznym ubieganiem się o dofinansowanie z europejskich funduszy edukacyjnych. Międzynarodowa Szkoła Wyższa Logistyki i Transportu we Wrocławiu proponuje ekspertyzy z logistyki i korzystanie z doświadczeń międzynarodowej współpracy studenckiej i naukowej.
opr. andy