Wschodni Kongres Gospodarczy. Będą dyskusje o tym, co najważniejsze dla firm i mieszkańców
Kilkadziesiąt paneli tematycznych, czyli rozmowy i spotkania m.in. o gospodarce, inwestycjach, rynku pracy, przedsiębiorczości, samorządzie terytorialnym. Tegoroczny Wschodni Kongres Gospodarczy zapowiada się obiecująco.
Dorota Mariańska
W poszukiwaniu Pomysłów na Wschód
27 i 28 września o horyzontach rozwojowych gospodarki Polski Wschodniej już po raz 4. debatować będą w Białymstoku, a konkretnie w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki, uczestnicy Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Pomysłów na Wschód (to hasło wiodące tegorocznego wydarzenia) poszukają wspólnie biznesmeni, politycy z regionu, kraju i Europy, inwestorzy, finansiści, samorządowcy, eksperci i naukowcy.
- Po raz pierwszy wszystkie środowiska gospodarcze biorą udział w organizacji tego Kongresu. Jako przedsiębiorcy chcemy rozmawiać o tym, co jest dla nas ważne. Chcemy też rozmawiać, jak rozwijać przedsiębiorczość nie tylko podlaską, ale również w Polsce Wschodniej. Chcemy także w dyskusjach zaproponować nowe kierunki zmian i chcemy, żeby po Kongresie została deklaracja, wskazówki dla osób, które mogą zmienić nasze codzienne życie - mówi Tomasz Kozłowski, przewodniczący Podlaskiego Forum Gospodarczego.
Debaty, które przeprowadzone zostaną w trakcie wydarzenia, poświęcone będą m.in. innowacjom, badaniom, start-upom czy funduszom europejskim. Nie zabraknie także sesji o samorządzie i rozwoju regionalnym. Zaplanowano również panele dotyczące rynku pracy czy opieki zdrowotnej. Będą też spotkania gospodarcze polsko-litewskie i polsko-białoruskie.
Wydarzenia towarzyszące
Poza tym po raz kolejny w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego odbędzie się wydarzenie specjalne – Top Start-up Polski Wschodniej. Twórcy najlepszych start-upów ze ściany wschodniej zaprezentują własne pomysły na biznes.
Swoją kontynuację będą miały też 2 konkursy: Top Inwestycje Polski Wschodniej (wyróżnienie projektów, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców), a także Top Pracodawcy Polski Wschodniej (uhonorowanie firm, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą na rynku pracy).
Przedsięwzięcie dla uczniów
Ponadto po raz 3. w historii, biorąc pod uwagę organizację wydarzenia, zrealizowany zostanie projekt EEC – Liderzy Przyszłości w Białymstoku. Jest on skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi o promocję wśród młodzieży wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości. Będzie się ona odbywała poprzez możliwość spotkania i dyskusji z praktykami biznesu.
- Codziennie z naszego województwa na stałe wyjeżdżają 4 młode osoby. Gdy uruchomimy sobie naszą wyobraźnię i zobaczymy gospodarkę za 20 lat, to tak naprawdę zobaczymy w niej tych młodych ludzi, którzy dzisiaj są w szkołach średnich. I od nich będzie zależało to, jak ten region będzie wyglądał i się rozwijał, stąd musimy robić wszystko, żeby ich tu zatrzymać - wyjaśnia Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
W tym roku młodzież pozna przykłady ludzi, którzy potrafili, żeby osiągnąć sukces, przełamać najróżniejsze bariery otoczenia zewnętrznego oraz własne ułomności fizyczne.
W ubiegłym roku we Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku uczestniczyło 1300 osób.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl