Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar, który od kilkunastu lat przyciąga mieszkańców Białegostoku i turystów z całej Polski, powraca w tym roku z dwunastą edycją. Czekają nas koncerty, wystawy, projekcje filmów, spektakle teatralne, a także spotkania poświęcone tematom społecznym. Festiwal odbywa się w ramach projektu Wschód Kultury, który łączy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta, ale również osoby z Polski, które nie mają jeszcze pomysłu na to jak spędzić końcówkę wakacji. Białystok to wyjątkowe miasto na ścianie wschodniej. To miasto wielu religii, kultur i narodów. Taki też jest z założenia festiwal. Pokazujemy wszystko, co najlepsze na ścianie wschodniej, a jednocześnie stanowimy bramę na zachód dla artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego, których zawsze staramy się tutaj prezentować - zachęca Zastępca Prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
W tegorocznym programie festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar znalazło się ponad 30 wydarzeń, w tym 18 koncertów muzycznych. Koncerty odbędą się w różnych punktach Białegostoku, zachęcając do poznania muzyki z gatunków rock, pop i indie, ale także muzyki chrześcijańskiej, podlaskiej i familijnej.
Program tegorocznej edycji
Festiwalowe wydarzenia rozpoczną się w czwartek (22 sierpnia). Tego dnia organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy Via Transilvanica na Rynku Kościuszki. Ekspozycja realizowana we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie, przybliży turystyczny szlak, o którym opowie podróżniczka Ewa Chwałko. Tego dnia zostaną również otwarte wystawy: Lniany ręcznik Dominiki Koszowskiej, Cuda blisko, niedaleko Marianny Oklejak, a także Śladami Bułhaka.
Zaprezentowany zostanie również projekt Subiektywna Ewidencja Obrazów, dokumentujący szlak sztuki street-art, po którym odbędzie się koncert Franciszka Jackowskiego, którego można znać jako MARMØ. Wieczorem na koncertowej scenie wystąpią Osoczniki, Żemerwa, Sergiusz Łukaszuk, a także MIR.
W piątek (23 sierpnia) w Famie odbędzie się otwarcie wystawy Dadestar Chaveste. Z ojca na syna, która poprzez fotografie ukazuje, jak pasja do muzyki przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Koncertowo tego dnia wystąpią: Anna Szafranowska, Luteduo Plus i Skubas. Na Rynku Kościuszki wystąpią Marika i Grubson. Anna Deynega zaprosi tego dnia do udziału w warsztatach plecionkarskich, na których będzie można wykonać biżuterię ze słomy.
W sobotę (24 sierpnia) czekają nas dwa pokazy spektaklu Sokrates w piaskownicy, spacer edukacyjny po osiedlu Mickiewicza, warsztaty z tworzenia słowiańskich lalek oraz pokaz filmu Libertate. W trakcie dnia odbędą się dyskusje Chłopomania czy powrót do źródeł? o muzyce tradycyjnej oraz Magiczne Podlasie - odczarowana historia regionu, w której wezmą udział Aneta Prymaka- Oniszk, Paulina Siegień i Ewa Zwierzyńska. W ciągu dnia czekają nas koncerty, w tym familijny Jazzbaja. Wieczorem wystąpią Szeptucha, Zazula, Tappahall i Runforrest.
Zarówno w sobotę (24 sierpnia) i niedzielę (25 sierpnia) białostockie osiedla odwiedzi Kapela Maciejowa, która sięga po styl muzyczny dawnych lat. Ich koncert powędruje do osiedla Piaski, Antoniuk, Piasta i Sienkiewicza.
- Kapela Maciejowa będzie wędrowała po osiedlach Białegostoku, przypominając dawne tradycje muzykowania pomiędzy domami, ulicami i różnymi miejscami, które były zamieszkane przez różnorodną ludność Białegostoku, bardzo różniącą się kulturowo, religijnie i obrzędowo. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - opowiada dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska.
W niedzielę (25 sierpnia) festiwalowe wydarzenia otworzy spektakl familijny Dawne zabawki ludowe w Polsce, który będzie można obejrzeć tego dnia dwukrotnie. Sebastian Wicher poprowadzi spacer po dawnych cmentarzach. Tego dnia zostanie zaprezentowany spektakl dokumentalny Stopover Europe / Przystanek Europa, pokaz filmu Las, oraz koncerty, na których wystąpią: Partes, Oana Cătălina Chițu Band oraz Mikromusic i Kwiat Jabłoni.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Więcej informacji: Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar