Wschód Kultury/Inny Wymiar. Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest bezpłatny
Koniec wakacji i początek września upłynie pod znakiem festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Tegoroczna impreza potrwa od 30 sierpnia do 2 września.
Białostocki Ośrodek Kultury
Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu. W tym roku w Białymstoku pojawią się twórcy m.in. z Izraela, Armenii, Gruzji, Rumunii, Białorusi, Litwy, Austrii, Szwajcarii, Chin i Japonii.
W programie znajdzie się kilkadziesiąt wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, filmów, warsztatów, instalacji i pokazów mody, podzielonych tradycyjnie na sześć wymiarów. Koordynatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury.
Koncerty, spektakle i film z muzyką na żywo
Inny Wymiar Muzyki to m.in.: koncert Echoes z udziałem międzynarodowego tria Hang Em High, chińskiego muzyka Guo Gana i japońskiej artystki Fumie Hihara; koncert Polska, Armenia, Gruzja, podczas którego wystąpią Kapela ze Wsi Warszawa, Dogma i Folk Band Bani; muzyczny performance 100 minut/One hundred minutes gruzińskiego kolektywu artystycznego Bouillon Group i spektakl muzyczno-teatralny do piosenek legendarnego projektu Narodny Albom.
Inny Wymiar Teatru to sztuka wystawiana przez Theater z Izraela - Cemach Malenki - historia Nachuma Dawida Cemacha, który 100 lat temu założył w Białymstoku teatr HaBima; spektakl taneczny Pupile (premiera!), łączący technikę tańca współczesnego i dworski balet figuratywny, oparty na muzyce Jeana-Baptisty Lully'ego, twórcy francuskiej opery narodowej; Hamlet Mohylewskiego Obwodowego Teatru Lalek z Białorusi; Kukrzysko (premiera!) Marii Żynel i Pauli Czarneckiej oraz Pozory (premiera!) Teatru Czrevo, monodram inspirowany postacią XIX-wiecznej poetki rosyjskiej Julii Żadowskiej.
Inny Wymiar Filmu zaprosi widzów w tym roku do Rumunii. Do filmu Manasses (1925) w reż. Jeana Mihaila zagra na żywo Danaga, artysta łączący w swojej muzyce jazz, funk, hip-hop, house, techno i rumuński folklor. Białostoczanie zobaczą także filmy Zabliźnione serca, według powieści Maxa Blechera oraz Licu. Rumuńska historia, skomplikowaną historię Rumunii opowiedzianą przez pryzmat życia 92-letniego mężczyzny.
Wystawy, spacery i pokazy mody
W ramach Innego Wymiaru Sztuki można będzie zobaczyć wystawy: Foto splendid Costică Acsinte, tzw. rumuńskiego Augustisa, dokumentującego życie w Rumunii w latach 1930-1950, Własne historie białoruskiej fotografki Maryny Batsiukovej czy Początek Huberta Czerepoka. Odbędą się także warsztaty fotografii organicznej i happening Foto-Lab-Lodówka, podczas którego sprzęt AGD zostanie zamieniony w aparat fotograficzny.
W ramach Innego Wymiaru Społeczności artystki Maria Żynel i Julita Charytoniuk zaproszą białostoczan na muzyczny spacer Kawałki (z) miasta. Można będzie wybrać się także na kolejny spacer edukacyjny z cyklu Znikające miejsca i ludzie, zajrzeć do galerii niezwykłych rowerów Adriana Łucejki oraz do strefy familijnej na Rynku Kościuszki.
Festiwal dopełni Inny Wymiar Mody - pokazy autorskich projektów artystów z Kazachstanu i Polski. W Białymstoku swoje kolekcje pokażą: Zeken Moda, Jacob (Jakub Bartnik) i Aneta Popławska.
Kulturalna Wieża Babel
Festiwal Inny Wymiar istnieje od 2007 roku. W 2013 roku pojawił się w nowej odsłonie, w ramach projektu Wschód Kultury, będącego formą współpracy kulturalnej trzech miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) z krajami Partnerstwa Wschodniego.
Od samego początku główną ideą Festiwalu było prezentowanie bogactwa wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Inny Wymiar promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym.
Poprzednie edycje Festiwalu poświęcone były wybranej narodowości, od wieków współtworzącej historię i kulturę regionu: Tatarom, Białorusinom, Żydom i Ukraińcom. W tym roku organizatorzy kontynuują pomysł Wieży Babel, proponowane wydarzenia będą związane z szeroko pojętym Wschodem i krajami Partnerstwa Wschodniego. Będą to koncerty, spektakle, filmy, wystawy, spacery edukacyjne, działania artystyczne dla całych rodzin i pokazy mody.
Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu Wschód Kultury stał się także pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.
Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny - impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl