Średniowieczny apokryf o świętej Wilgefortis opowiada o dziewczynie, którą Chrystus na znak miłości obdarował... brodą upodabniając w ten sposób jej twarz, do swego boskiego oblicza. Lud dostrzegł w tym zdarzeniu fakt cudowny, ojciec zaś widział znak hańby i działalności szatana. Ukrzyżował Wilgefortis ze słowami Skoro on jest twoim kochankiem, to umrzesz jak on!. Lud przechował wizerunek świętej Wilgefortis - ukrzyżowanej dziewczyny z twarzą Chrystusa.
Spektakl zadziwia wielkimi, ruchomymi figurami przypominającymi mansjony. Aktorom przewodzi demoniczny Mistrz Widowiska - Magister Ludens - postać wyprowadzona ze średniowiecznych misteriów. Obrazem, który zamyka widowisko i jednocześnie stanowi jego ideowe przesłanie, jest ukrzyżowana kobieta z twarzą Jezusa Chrystusa.
Przedstawienie wyreżyserował Piotr Tomaszuk, scenografię przygotował Mikołaj Malesza, a za muzykę odpowiada Waldemar Wróblewski.
Spektakl zdobył kilka nagród, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej Animacje w Bielsku Białej w 2002 roku oraz Pierwszą Nagrodę za reżyserię na tym festiwalu, a także wyróżnienie w VI Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie w 2000 roku.
Repertuar Teatru Wierszalin