WOT na terenie objętym stanem wyjątkowym
Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej weszli do działań na terenie objętym stanem wyjątkowym.
WOT
W ciągu trzech dni podlascy terytorialsi odwiedzili wszystkie 115 miejscowości objętych stanem wyjątkowym. Spotykali się z władzami lokalnymi, samorządowcami i mieszkańcami. Odwiedzili także domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz dom dziecka.
Dziś, we współpracy z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody podlaskiego, do władz starostw powiatowych oraz urzędów gmin wysłany został komunikat określający zakres wsparcia oferowanego przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Obejmuje ono m.in. szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń i ataków, dezinformacji, sposobów oceny wiarygodności informacji, elementów wojny hybrydowej oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, wsparcie transportowe osób w podeszłym wieku oraz pomoc psychologiczną.
Zdaniem WOT teraz szczególnie istotne może być bezpieczeństwo teleinformatyczne, a na ataki narażone są zwłaszcza systemy gminne oraz powiatowe. Np. w przeszłości w Orzyszu hakerzy zamieścili na stronie internetowej urzędu fałszywe informacje o tym, że burmistrz zaprasza na marsz w proteście obecności wojsk amerykańskich, a w ostatnich dniach na stronie Urzędu Miasta w Kołobrzegu hakerzy pozostawili fałszywą informację o tym, że na Litwie migranci brutalnie zamordowali księdza. Być może ukrywają się w Polsce.
Na obecnym etapie w operację Silne wsparcie zaangażowani są żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT.
W działania na granicy zaangażowanych jest też około 2 tys. żołnierzy wojska polskiego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl