Wojskowe dziewczyny - propozycja Muzeum Wojska na ferie
Ferie już zapasem. W naszym regionie potrwają od 24 stycznia do 4 lutego. Spośród wielu możliwości spędzania wolnego czasu, warto rozważyć ofertę, którą przygotowało Muzeum Wojska w Białymstoku.
S. Skibicki/MWB
Oferta edukacyjna Muzeum Wojska jest bardzo ciekawa. Tematem tegorocznych spotkań są Wojskowe dziewczyny. W trakcie zajęć przygotowanych i prowadzonych przez muzealnych animatorów będzie można dowiedzieć się m.in. o wielkich Polkach, których wynalazki wpłynęły na historię wojskowości.
Uczestnicy spróbują swoich sił w dynamicznej grze edukacyjnej, gdzie będzie liczyła się spostrzegawczość i zaangażowanie. Rozwiążą łamigłówki, szukając przedmiotów potrzebnych każdemu żołnierzowi. Z wnikliwością detektywa przyjrzą się fotografiom polskich żołnierek oraz wcielą się w rolę sanitariuszek i sanitariuszy, odbywając kurs pierwszej pomocy.
Zajęcia przeznaczone są dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych. Wiek uczestników to 6-12 lat. Wstęp 5 zł/osoba. System rezerwacji uruchomiony jest na stronie internetowej Muzeum Wojska w Białymstoku.
Tematy i opisy poszczególnych zajęć:
- Mundurowy wynalazek
W czasie zajęć będzie można poznać jeden z najważniejszych wynalazków wojennych i jego twórczynię. Uczestnicy wykonają eksperymenty, podczas których sprawdzą jego wytrzymałość. Na zakończenie będzie można stworzyć własne mundurowe wynalazki, które może w przyszłości zmienią bieg wojskowej historii.
- Wojskowe dziewczyny
Uczestnicy warsztatów poznają losy kobiet, walczących w czasie wojen m.in. Marii Wittek, Elżbiety Zawackiej, Wandy Gertz jak i losy obecnych kobiet we współczesnym Wojsku Polskim. Podczas zajęć uczestnicy wezmą udział w edukacyjnej grze oraz rozwiążą zagadki i rebusy, które pomogą im uzyskać awans.
- Sanitariuszką być
Uczestnicy warsztatów poznają historie słynnych sanitariuszek niosących pomoc żołnierzom podczas II wojny światowej. Dowiedzą się też czym się zajmują obecnie sanitariusze w wojsku oraz zapoznają się z ich zadaniami. Odbędą kurs pierwszej pomocy podczas którego nauczą się zakładać opatrunki oraz temblaki. Zajrzą do plecaka sanitariusza wojskowego oraz porównają wyposażenie służb medycznych dawniej a dziś.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl