W Białymstoku najbliższe takie szkolenie rozpoczyna się 13 stycznia 2025 roku. Potrwa 27 dni i zakończy się przysięgą wojskową. W tym czasie ochotnicy przejdą intensywne ćwiczenia podstawowe, które skupią się na nauce umiejętności z zakresu, m.in.:
-taktyki,
-szkolenia strzeleckiego,
-medycyny pola walki,
-zastosowania środków łączności,
-wykorzystania elementów survivalu.
Warto wspomnieć, że żołnierzowi dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przysługuje miesięczne uposażenie w wysokości 6000 zł.
Więcej informacji: WCR REKRUTACJA
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Kto może się zgłosić i co potem?
O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.
Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane służbą w wojsku mogły np. poza studiami na wojskowej akademii czy kursem oficerskim lub podoficerskim, zgłosić się do służby przygotowawczej. To ostatnie rozwiązanie zlikwidowała jednak obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie Ojczyzny.
Zamiast służby przygotowawczej pojawiła się nowa propozycja służby czynnej dla ochotników – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Zgłoszenie się do niej to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi Wojska Polskiego. Dobrowolną służbę kandydat rozpocznie od 27-dniowego szkolenia podstawowego.
Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodowa, terytorialną czy rezerwę aktywną.
[zdjecie]101038[/zdjecie]
Plakat informacyjny WCR w Białymstoku