Województwo podlaskie ma 494 lata
Po Drohiczynie, Tykocinie, Białymstoku i Sejnach w tym roku obchody urodzin województwa zostaną zorganizowane w Choroszczy.
Główne uroczystości połączono z 500-leciem miasta. - Choroszcz jest miastem gościnnym i rozwijającym się - mówił na konferencji prasowej burmistrz Jerzy Ułanowicz. W rankingu Rzeczpospolitej zajmujemy czołowe miejsca - w tym roku 15. - najlepsze wśród gmin województwa podlaskiego. Naszym celem jest, by Choroszcz była miastem europejskim.
Na weekend do Choroszczy
Termin obchodów to 8 i 9 września. Pierwszego dnia zaplanowano sesję historyczną poruszającą m.in. historię obu choroszczańskich parafii, przemysłu i kahału żydowskiego oraz pokaz kronik Ochotniczych Straży Pożarnych z całego województwa. - Chętni będą mogli uczestniczyć w wieczornym zwiedzaniu zabytków z Janem Adamskim, pasjonatem historii Choroszczy - zachęcała Barbara Pacholska z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. W niedzielę natomiast można będzie posłuchać orkiestr dętych, zespołów m.in. Doroszko Band, Bracia i Siostry, Kurpie Zielone, Narwianki, Klepaczanki i spróbować podlaskich smakołyków. Na stoiskach znajdą się również: twórczość ludowa oraz książki historyczne i regionalne. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Żuki.
Organizatorami imprezy są Marszałek Województwa Podlaskiego i Burmistrz Choroszczy, a realizatorem WOAK.
Monografia województwa za rok?
- Za rok przypada 495. rocznica powstania województwa podlaskiego i z tej okazji chcielibyśmy przygotować jego monografię - zapowiedział marszałek Dariusz Piontkowski. Nauczycielom brakuje jednego, zwartego wydawnictwa, z którego mogliby korzystać podczas nauki historii regionalnej w szkołach. Dlatego ogłosiliśmy konkurs na monografię województwa podlaskiego, również ze zdjęciami i rysunkami. Do 30 września można składać swoje propozycje. - Nie chcę, żeby to była cegła niestrawialna dla pasjonatów historii, stąd ograniczenie do 300 stron maszynopisu - wyjaśnia marszałek Piontkowski.
Świątynie w akwareli Waczyńskiego
Z obchodami rocznic województwa i Choroszczy połączono wystawę Choroszcz w Białymstoku: Albin Waczyński - świątynie otwartą w Galerii Samorządowej Województwa Podlaskiego. Złożyły się na nią akwarele przedstawiające budynki sakralne m.in. cerkiew w Hajnówce, kościół w Spale, Ruską Cerkiew w Sofii, meczet w Budapeszcie. Stanowi ona ostatnią część tryptyku wystaw autora organizowanych przez ostatnie dwa lata. Prezentowana była już w Choroszczy i Supraślu.
Albin Waczyński był prawdziwym człowiekiem renesansu m.in. nauczycielem, lekarzem, architektem, sportowcem, wreszcie malarzem, głównie akwarelistą. Najbardziej lubował się w pejzażach swojego rodzinnego miasta - Choroszczy.
Wystawa potrwa do 28 września i będzie czynna w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego.
andy