Województwo Podlaskie doceniło twórców i artystów
Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał 6 półrocznych stypendiów i 16 rocznych stypendiów artystycznych na rok 2022. W poniedziałek (14.02) w Podlaskim Instytucie Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której wyróżniono stypendystów.
Anna Kulikowska
Komisja w składzie: Agata Puchalska – dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, prof. Violetta Bielecka – dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Jarosław Cholewicki – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, ks. Tomasz Olszewski – dyrektor Centrum Edukacji Medialnej, Jędrzej Dondziłło – dyrektor programowy Up To Date Festival, Barbara Bojaryn-Kazberuk – dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury, Sebastian Łukaszewicz – radny sejmiku województwa podlaskiego, wybrała projekty stypendystów, a zarząd województwa pod kierownictwem marszałka Artura Kosickiego zatwierdził te decyzje.
- Stypendia są marszałka, ale nie byłoby tych stypendiów bez zarządu województwa podlaskiego, bez radnych, którzy decydują, aby takie, a nie inne środki przeznaczyć na te działania. Chcemy cały czas zwiększać kwotę stypendiów. Jest to w opinii radnych jak najbardziej uzasadnione. Wiemy, jak dużo w województwie podlaskim się dzieje, przedsięwzięć kulturalnych i działań w kwestii twórczości artystycznej czy upowszechnianiu ochrony zabytków. Bardzo się cieszymy, jako zarząd województwa, że państwo tak prężnie i tak dobrze działają. Tych pomysłów jest dużo i są one wspaniałe. Doceniamy to, co robicie, jesteśmy dumni za to, co robicie, jesteście wizytówką województwa. Staramy się o was dbać. Promujecie województwo podlaskie. Za to dziękujemy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zwiększymy kwotę na stypendia – powiedział marszałek, Artur Kosicki.
Laureatami stypendiów półrocznych dla osób dorosłych zostali: Mirosława Łuksza, Jakub Chomiczewski, Julia Sacharczuk, Rafał Grabowski, Krzysztof Chyży, Andrzej Żmuda. Natomiast laureatami stypendiów rocznych dla osób dorosłych zostali: Tomasz Grabowski, Marta Gredel-Iwaniuk, Helena Miszkin, Aneta Popławska-Kazberuk, Jakub Dobrzyński, Marcin Idźkowski, Dorota Sokołowska, Izabela Cierpikowska, Szczepan Skibicki, Marcin Fabiszewski, Przemysław Piotrowski, Katarzyna Pilic, Michał Jarmoszuk, Malwina Marciniak, Monika Smakowska i Anna Zarzeczka, Teresa Modzelewska.
- Będę głosem wszystkich tych, którzy trzymają z dumą teczkę stypendysty i są szczęśliwi. Z naszymi projektami pewnie było tak, jak z każdym dziełem sztuki. Najpierw, kiedy wymyśliliśmy to wszystko, czym chcieliśmy zainteresować kapitułę, to była ogromna ekscytacja, że to coś wyjątkowego i wspaniałego. Potem przyszedł moment: Czy damy radę?, Czy kapitule się spodoba?, Czy przedrzemy się przez grono innych fantastycznych ludzi i projektów?. Potem był czas stabilizacji. A potem zdarzyła się ta wspaniała okazja, że mogliśmy cieszyć się radością. Bardzo dziękujemy członkom kapituły, że znaleźliście w tych projektach potencjał. Dziękujemy panu marszałkowi. Postaramy się nie zawieść oczekiwań – zapowiedziała podczas gali rozdania stypendiów Dorota Sokołowska.
Stypendium roczne otrzymał m.in. Michał Jarmoszuk, aktor Białostockiego Teatru Lalek.
- Projekt stypendialny dotyczy nagrania wideoklipu do jednego z utworów z płyty, którą niedawno nagrałem i premierę miała dzisiaj. To jest koprodukcja z białostockimi tancerzami. Jestem w trakcie dobierania obsady, osób, które zajmą się choreografią, nakręceniem tego wszystkiego. Dużo pracy przed nami. Z dorobkiem artystycznym, który mam, najtrudniej było zebrać to wszystko razem. Chcieliśmy, by zachwyciło to jury. I się udało. Czas realizacji stypendium to rok. Finansowy zastrzyk jest niezbędny w takich produkcjach. Mając już taką kroplę, można drążyć skałę – stwierdził Jarmoszuk.
Stypendystką została także Katarzyna Pilic, studentka ASP we Wrocławiu na wydziale ceramiki i szkła.
- Jest mi niezmiernie miło, że spotkał mnie taki zaszczyt. To już drugie stypendium w tym roku, pierwsze to od prezydenta Miasta Białegostoku. Jak najlepiej je wykorzystam. Mój projekt to będzie wykonanie kolekcji szkła użytkowego, pt.: Podlaskie babki – podlaski design inspirowany podlaskimi strojami ludowymi. Lubię szkło. Powstaną różne obiekty użytkowe. Będzie można je nabyć, to jeszcze się wyklaruje. Podsumowaniem projektu będzie wystawa – powiedziała Katarzyna Pilic.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl