Kultura i Rozrywka

Wróć

WOAKowa Jazda Bluesowa z grupą 48 godzin i The Hero Brothers Band

2012-09-15 00:00:00
16 września obchodzony jest Polski Dzień Bluesa. Z tej okazji, w Spodkach WOAK odbędą się koncerty, które poprzedzi odsłonięcie tabliczek w Alei Bluesa.
materiały organizatora
Finałem WOAK-owej Jazdy Bluesowej będą koncerty dwóch zespołów. Białostocką scenę będzie reprezentować formacja 48 Godzin. Jej założycielem i liderem jest Mirosław Kłosowski - gitarzysta, harmonijkarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Zespół od początku gra bluesa i wszystko co się z bluesem kojarzy. W latach 80-tych grupa uczestniczyła z powodzeniem w ogólnopolskich muzycznych konkursach, m.in. Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Lata 90-te to występy podczas tak prestiżowych festiwali jak: Jesień z Bluesem czy też Rawa Blues w Katowicach. W roku 1999 zespół nagrał kasetę Krótki sen, a w 2004 płytę Wilk. W listopadzie ubiegłego roku premierę miała kolejna płyta zatytułowana 48 Godzin utrzymana w blues-rockowych klimatach. Skład: Mirosław Kłosowski - vocal, gitara, Romuald Mieszkuniec - saxofon, Marek Abramowicz - instrumenty Klawiszowe, Kuba Szumarski - gitara basowa, Grzegorz Pawłowicz - perkusja, Janusz Nowosiak - harmonijka. Zespołowi 48 Godzin w trakcie koncertu będą towarzyszyć zaproszeni przez Fundację M.I.A.S.T.O. Białystok muzycy, którzy odsłonią wcześniej swoje nazwiska na Alei Bluesa.

Gwiazdą wieczoru będzie Dave Herrero z USA - charyzmatyczny gitarzysta, wokalista i kompozytor udzielający się muzycznie od 18. roku życia. Jak mówi, muzyka jest w jego rodzinie wielopokoleniową tradycją - już dziadek, mieszkający jeszcze nie w Stanach, a w Republice Dominikany (skąd pochodzi rodzina Herrero), prowadził orkiestrę, która zagrała na Światowych Targach w Nowym Jorku w 1939 roku. Choć pierwsze muzyczne kroki stawiał mieszkając na Florydzie, z miłości do elektrycznej gitary szybko przeprowadził się do Austin w Teksasie, gdzie na dobre rozpoczęła się jego muzyczna edukacja - czyli granie z Marcią Ball, Sethem Walkerem, czy Lazy Lesterem. Szybko przyszły zagraniczne angaże, dzięki którym Dave trafił do Bośni, Macedonii, Skandynawii i na Węgry. W 2004 zdecydował się na kolejną przeprowadzkę - tym razem do Chicago, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Jest nie tylko aktywnym członkiem tamtejszej sceny bluesowej, ale pracuje też dla potrzeb telewizji (komponuje i nagrywa muzykę dla programu Oprah) i udziela się jako producent (ostatnio przy okazji płyty legendy chicagowskiej sceny bluesowej, Jimmy'ego Burnsa, Stuck in the Middle). Jego największy atut? Oprócz charakterystycznego, lekko zachrypniętego wokalu i łatwości w nawiązywaniu kontaktu z publicznością - umiejętność wykorzystania znajomości bluesowej klasyki, i przełożenia jej na własny muzyczny język. Dzięki temu w czasie jego koncertów nie usłyszymy wyświechtanych bluesowych przebojów. Jeśli już gra materiał zapożyczony, są to zazwyczaj mniej znane kompozycje, co do zasady jednak jego występy składają się prawie w całości z autorskiego materiału.

Więcej o wydarzeniu: WOAK-owa Jazda Bluesowa 2012
Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl