WOAK zamienił się w PIK. Jest nowa tabliczka na budynku
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zmienił nazwę. Nowa brzmi Podlaski Instytut Kultury.
Anna Dycha
Już 20 grudnia radni województwa podlaskiego przegłosowali zmianę nazwy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku na Podlaski Instytut Kultury. Nowa nazwa instytucji zaczęła obowiązywać od 1 lutego 2020 roku.
Był WOAK, jest Podlaski Instytut Kultury
- Podlaski Instytut Kultury - z jednej strony to tylko zmiana nazwy, ale zmiana, która oddaje charakter tej instytucji. Instytucji, która powinna nie tylko animować kulturę, ale powinna też ją badać: jakie są jej dzieje i w którym kierunku powinna się rozwijać - mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.
Wcześniej dokręcił śruby do tabliczki, która zawisła na budynku przy ul. Kilińskiego. Warto podkreślić, że widnieje na niej nowa nazwa, ale jest to sama tabliczka, która wisiała wcześniej - tylko odwrócona na drugą stronę.
Marszałek Kosicki podkreśla także, że PIK chce pogłębić współpracę z ośrodkami w regionie. Zamierza również położyć nacisk na rozwój działalności edukacyjnej.
- Dotychczasowa nazwa nie oddawała w pełni charakteru działania naszej instytucji - przekonywała Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury. - WOAK już nie tylko animuje kulturę w regionie, ale ją kreuje, organizuje. Diagnozujemy potrzeby kulturalne w województwie i próbujemy na nie odpowiadać, to znacznie więcej niż animacja. Dodatkowo nowa nazwa to szansa na budowanie nowej marki instytucji, bardziej prestiżowej, rozpoznawalnej.
Animacja kultury w regonie nadal będzie ważną częścią działalności instytucji, ale należy pamiętać, że równie istotną jest doskonalenie kadr kultury w regionie, wspieranie edukacji kulturalnej, ochrona dziedzictwa regionalnego i narodowego. W tym wszystkim podstawą zawsze będzie rozpoznanie potrzeb i reagowanie na nie. Pracownicy liczą na to, że PIK stanie się marką, która wzbije się na wysokie loty.
- Nowe logo Podlaskiego Instytutu Kultury to lekko zmodyfikowany wzór zaczerpnięty z tkaniny dwuosnowowej. W ten sposób łączymy tradycję i nowoczesność - zaznaczała dyrektor Barbara Bojaryn-Kazberuk.
I dodawała, że rozwój instytucji będzie następował na zasadzie ewolucji, a nie rewolucji. W planach są badania m.in. związane z tkaniną dwuosnowową. Zapewniała też, że placówka zamierza kontynuować organizację imprez, które odbywają się od lat - m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur czy Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus W Żółtych Płomieniach Liści....
Jedna z najstarszych instytucji w regionie
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku powstał w 1957 r. Jako jedna z najstarszych i najistotniejszych instytucji funkcjonujących na terenie północno-wschodniej Polski bierze na siebie zadanie kontynuowania i inicjowania działań w zakresie kultury. Stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom mieszkańców województwa podlaskiego, wciąż wzbogacając swoja ofertę o nowe projekty.
WOAK, a teraz już Podlaski Instytut Kultury wnosi ogromny wkład w ożywianie życia kulturalnego Podlasia i angażuje się w ochronę dóbr jego dziedzictwa. Stara się krzewić kulturę, zaprzyjaźniać z nią, wreszcie eksponować jej uzdrawiające społeczeństwo właściwości.
Organizuje wiele cyklicznych imprez, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur, Karnawał Dance Fest, Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus W Żółtych Płomieniach Liści... czy Wojewódzki Przegląd Zespołów Rockowych Rockowania. Nie brakuje też działań związanych z promocją tkaniny dwuosnowowej, interesujących warsztatów, wystaw, koncertów czy konkursu literackiego Tutaj jestem. Z placówką związany jest też Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. PIK będzie działać w dwóch siedzibach - przy ul. Kilińskiego oraz w Spodkach przy ul. św. Rocha.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl