Aktualności

Wróć

Wniosek o dowód osobisty można złożyć przez internet. Ministerstwa poprawiły system

2017-03-02 07:51:21
Każdy, kto ma zamiar wymienić dowód osobisty, nie musi już iść do urzędu i tam wypełniać odpowiedniego wniosek. Taki dokument można złożyć od ręki, online.
pixabay.com
Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły poprawiony wniosek elektroniczny o wydanie/wymianę dowodu osobistego. Z takiej usługi można było korzystać wcześniej, ale wniosek o wydanie dowodu osobistego w poprzedniej wersji był dla użytkowników mało czytelny i mało intuicyjny. Ponadto na platformie ePUAP trudno było go znaleźć.

Teraz, aby skorzystać z możliwości elektronicznego złożenia podania o nowy dokument, należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Następnie odnaleźć baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) wypełniamy wniosek i załączamy do niego zdjęcie, po czym podpisujemy dokument przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) i wysyłamy go elektronicznie do urzędu.

Jeśli nie mamy jeszcze Profilu Zaufanego (eGO), możemy go w prosty i szybki sposób założyć, a potwierdzić (bez konieczności odwiedzania urzędów) za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie taką możliwość oferują swoim klientom banki PKO BP, ING oraz Millennium. W najbliższym czasie mają do nich dołączyć kolejne.

Dzięki wprowadzonym modyfikacjom nie będzie już możliwe składanie wniosków niekompletnych (np. takich, w których nie wpisano imienia czy miejsca urodzenia). System nie dopuści także do wysłania wniosku bez fotografii osoby, jak również bez jej podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub potwierdzonego Profilem Zaufanym ePUAP.

Warto jednak pamiętać, że po odbiór gotowego dowodu trzeba udać się do urzędu osobiście. 

Zmiany były konieczne, ponieważ w tym roku ponad 8 mln osób będzie składało wnioski o nowy dowód osobisty. W przypadku ponad 5 mln osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to ci, którzy o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów, takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.

Również w przyszłym roku liczba dowodów, którym upływa ważność, jest znacząca – sięgnie 2,5 mln.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl