Aktualności

Wróć

Własny kawałek lasu i ścieżka przyrodnicza. Mieszkańcy DPS mają nowe miejsce do relaksu

2021-06-01 16:51:09
We wtorek (1.06) oficjalnie została otworzona ścieżka przyrodnicza Skarby Lasu. Będzie mogło z niej korzytstać 270 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej znajdującego się przy ul. Baranowickiej w Białymstoku.
UM Białystok
Kontakt z przyrodą

- Mamy kolejną ukończą inwestycję, jaką jest ścieżka edukacyjna Skarby lasu wraz z tym pięknym fragmentem lasu. Dziękuje Lasom Państwowym i Nadleśnictwu Dojlidy, które na potrzeby Domu Pomocy Społecznej wydzierżawiły 6,3 tys. m2 działki - rozpoczął zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Pozyskany teren został ogrodzony i oczyszczony, wykonano na nim utwardzoną ścieżkę, ustawiono ławki do odpoczynku oraz zamontowano tablice edukacyjne.

- Jest to miejsce bardzo mi szczególne ponieważ, gdy zostałem nadleśniczym to pierwszą sprawą, z którą się zetknąłem to była sprawa możliwości udostępnienia tego terenu. Cieszę się, że po 3 latach udało się zakończyć cały proces. Warto przebywać w lesie, ponieważ jest to miejsce, gdzie człowiek odpoczywa i regeneruje swój organizm - uważa Wojciech Świtecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Dojlidy.

Działka jest przeznaczona na cele społeczne związane z działalnością opiekuńczo-terapeutyczną. Miejsce umożliwi mieszkańcom DPS-u kontakt z naturalnym środowiskiem przyrodniczym.

Remont dróg

Na terenie DPS-u zakończony został również remont najstarszego fragmentu drogi wewnętrznej pomiędzy bramą wjazdową a budynkami mieszkalnymi.

- Została zakończona inwestycja polegająca na m.in. budowie dróg wewnętrznych i na przebudowie infrastruktury. Ja pamiętam tą krzywą trylinkę, trzeba było uważać by nie zerwać podwozia - mówił zastępca prezydenta.

Prace budowlane trwały dwa lata. Obecnie w miejscu starej zniszczonej drogi jest aleja z nową siecią kanalizacyjną i deszczową, oświetlona stylowymi lampami oraz z zabezpieczonymi przejściami dla pieszych. Koszt inwestycji to prawie 1,9 mln zł.

Sylwoterapia

- To jest wyjątkowa chwila, bo wiele lat staraliśmy się o to, by pozyskać ten teren w użytkowanie dla naszych mieszkańców. Wcześniej tego terenu do odpoczynku mieliśmy bardzo mało - powiedział Wojciech Jocz, dyrektor DPS przy ul. Baranowickiej.

W przyszłości teren ten zostanie wzbogacony o dendrofon czy ścieżkę sensoryczną.

- Od kilku lat rozpoczęła się moda na sylwoterapię. To się zaczyna od spacerów, od oddychania, od słuchania śpiewu ptaków czy szumu drzew. Zrobimy niedługo dendrofon i miejsce, gdzie będzie można obejmować drzewa. Myślę, że mieszkańcy będą chętnie tu przebywać - dodaje dyrektor DPS.

Dendrofon to gra edukacyjna polegająca na wydobywaniu dźwięków z fragmentów różnorodnych gatunków drzew. Gra uczy rozpoznawania danych gatunków drzew po układzie słojów oraz kolorze drewna. Natomiast sylwoterapia (lub drzewoterapia) to dość nowa metoda pseudoterapeutyczna, według której przebywanie w obecności drzew pobudza organizm do samoleczenia w przypadku osób chorych. Nie zostało to jednak potwierdzone jednoznacznie.

Aktualnie w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej mieszka 270 niepełnosprawnych intelektualnie osób, nad którymi rodziny z różnych powodów nie mogą sprawować codziennej opieki. Pierwsi pensjonariusze trafili tu w roku 1957, a po kilku latach zaczęto także przyjmować dziewczęta. Po rozbudowie w 1983 r. opiekę znajdą tu również osoby dorosłe.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl