Aktualności

Wróć

Władze miasta uczciły 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej

2023-04-10 14:18:08
Dokładnie o godz. 8.41, czyli równo 13 lat od katastrofy smoleńskiej, wiceprezydent Rafał Rudnicki w imieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar przy kościele św. Rocha.
UM Białystok
W niedzielę (10.04) minęło 13 lat od katastrofy smoleńskiej. W związku z obchodami rocznicy, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki oraz Łukasz Prokorym, przewodniczący Rady Miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar przy kościele św. Rocha. Zrobili to o dokładnej godzinie katastrofy polskiego samolotu, czyli o 8.41.

Warto przypomnieć, że podlascy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości woleli spędzić Poniedziałek Wielkanocny w domu, dlatego kwiaty złożyli w piątek (7.04), a więc 3 dni przed rocznicą. Wśród nich byli m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski, marszałek Artur Kosicki, starosta białostocki Jan Perkowski, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski i senator Mariusz Gromko.

W tym roku minęło już 13 lat od tragicznej katastrofy lotniczej, która wydarzyła się w pobliżu lotniska Smoleńsk Północny. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wśród ofiar znajdowali się także przedstawiciele polskiej elity politycznej, wojskowej oraz duchowieństwa - 4 osoby związane były województwem podlaskim. W katastrofie zginęli: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, były marszałek sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego Miron Chodakowski oraz stewardessa Justyna Moniuszko.

Delegacja, w skład której wchodzili pasażerowie samolotu, udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zdarzenie to wstrząsnęło polskim społeczeństwem i stało się jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w nowoczesnej historii Polski.

Katastrofa ta wywołała wiele kontrowersji i emocji, a na przestrzeni lat stała się obiektem licznych spekulacji i teorii spiskowych. Jednak nie da się zaprzeczyć, że był to ogromny cios dla Polski i polskiego narodu. Co roku, 10 kwietnia w rocznicę katastrofy, odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tragedii. To czas refleksji i zadumy nad tym, co wydarzyło się 13 lat temu, a także okazja, by oddać hołd ofiarom i wyrazić szacunek ich rodzinom i bliskim.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl