Wkrótce otwarcie Epi-Centrum Nauki. Zarejestruj się i zwiedzaj bezpłatnie
29 sierpnia będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie w Epi-Centrum Nauki. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Ze względu na epidemię zostały wprowadzone ograniczenia.
Epi-Centrum Nauki
Dzień otwarty
Już 2️9️ sierpnia nastąpi długo wyczekiwane otwarcie Epi-Centrum Nauki. Udział w dniu otwartym możliwy będzie wyłącznie po wcześniejszej rejestracji online, która ruszy we wtorek (25 sierpnia) o godz. 11:00. Rejestrując się na dzień otwarty będzie można jednorazowo zarezerwować dwa miejsca, np. dla siebie i dziecka. Na zwiedzanie Strefy Małego Odkrywcy i Wystawy Głównej wymagana jest oddzielna rejestracja.
Zwiedzanie Epi-Centrum Nauki odbywać się będzie w 4 turach o godz. 11:00, 14:00, 16:00, 18:00.
Ze względów epidemiologicznych wprowadzone zostały ograniczenia. Liczba osób zwiedzających Strefę Małego Odkrywcy w jednej turze została ograniczona do 25, natomiast liczba osób zwiedzających Wystawę Główną w jednej turze - do 100.
Epi-Centrum Nauki mieści się na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, od strony ul. Wiosennej. Składa się z 2 odrębnych stref, które zlokalizowane są obok siebie, ale dysponują oddzielnymi wejściami.
Dwie strefy
Pierwsza z nich to Strefa Małego Odkrywcy – kolorowa przestrzeń edukacyjna o powierzchni blisko 600 m2. Tu na zwiedzających czekają przewodnicy – Zmysłek i Majka Pytajka. Miejsce to przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, czyli przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. W Strefie Małego Odkrywcy znajduje się pięć obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy (LABBAR). Wszystkie doświadczenia i zabawy dostosowane są do możliwości dziecięcego spostrzegania, a przez to dają maluchom możliwość poznawania świata nauki.
Druga strefa to Wystawa Główna. To uniwersalna przestrzeń poznawcza, w której każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie: mali i duzi, dzieci i dorośli, uczniowie i nauczyciele. Wystawa Główna obejmuje powierzchnię 2 670 m2, czyli tyle, ile 50 klas szkolnych. Na jej terenie znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych. Nie ma tam ustalonych tras zwiedzania, dzięki czemu każdy może samodzielnie decydować, jaką ścieżką i w jakim tempie będzie się poruszał.
Wystawa Główna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Znajdziecie tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych. Wystawa Główna obejmuje również 3 laboratoria: robotyki, energetyki i elektromobilności. Tu organizowane są rozmaite zajęcia i warsztaty umożliwiające bezpośredni kontakt z nauką.
Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl