Wirus HCV. Można skorzystać z bezpłatnych badań
Wirus HCV jest wyjątkowo podstępny. Do zakażenia może dojść podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnych badań i w razie potrzeby zacząć leczenie.
pixabay.com
HCV to wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby (WZW typu C). Jeżeli choroba ta nie jest leczona, może powodować marskość wątroby i rozwój raka. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny oraz Główny Inspektorat Sanitarny, w Podlaskiem, w 2019 r., schorzenie to wykryto u 116 osób.
Jednocześnie lekarze podkreślają, że jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne zidentyfikowanie. Szybkie namierzenie wirusa HCV w naszym organizmie to niemal 100% szansa na wyleczenie. Szczególnie, że w Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, trwające najczęściej od 8 do 12 tygodni. To tzw. terapie bezinterferonowe refundowane od 2015 r.
Bezpłatne badania profilaktyczne
Do końca roku z bezpłatnych badań pod kątem HCV można skorzystać w 9 laboratoriach w regionie:
- Białystok, ul. Grochowa 2a
- Białystok, ul. Choroszczańska 24
- Białystok, ul. Sienkiewicza 79A lok. 205
- Białystok, ul. Kaczorowskiego 7 lok. 42U
- Hajnówka, ul. ks. I. Wierobieja 2
- Łomża, ul. Sybiraków 10 lok. b
- Siemiatycze, ul. Szpitalna 8
- Wysokie Mazowieckie, ul. Armii Krajowej 4
- Zambrów, ul. Białostocka 24
Badanie anty-HCV polega na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo.
Czym objawia się HCV?
Przez wiele lat wirus potrafi nie dawać charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy objawy grypopodobne, których nie wiążemy z ciężką chorobą.
Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia), kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Zarazić można się więc podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera.
Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby sięgające po dożylne narkotyki, nawet raz na jakiś czas.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl