Wirus HCV jest bardzo groźny. Teraz można przebadać się za darmo
Rusza ogólnopolska kampania Pamiętasz te czasy?. Z tej okazji dostępnych jest 15 tys. bezpłatnych testów wykrywających przeciwciała anty-HCV.
pixabay.com
Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C. To przewlekła zapalna choroba wątroby. U części pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego wyniszczenia narządu - marskości, niewydolności czy nowotworu.
Szacuje się, że w Polsce jest ponad 230 tys. osób zakażonych HCV, jednak dotychczas tylko ok. 30 tys. z nich wie o swoim zakażeniu.
- W zdecydowanej większości pacjenci zakażeni HCV na etapie przewlekłego zapalenia wątroby, czyli przez wiele lat, nie mają żadnych objawów. Musimy ich szukać czynnie, czyli wykonywać testy anty-HCV, ponieważ inne, dodatkowe badania, nie są w stanie nam zasugerować, że pacjent jest zakażony HCV - zwraca uwagę prof. dr hab. n med. Anna Piekarska.
Wirus przenosi się przez krew. Na zakażenie HCV narażone są osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym, np. operacjom w czasie których otrzymywały krew lub produkty krwiopochodne, lub wykonywano u nich zabiegi medyczne lub niemedyczne z użyciem niesterylnego sprzętu, np. zabiegi endoskopowe, stomatologiczne czy zabiegi kosmetyczne, podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenia skóry). W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia.
W prosty sposób można sprawdzić, czy jest się zakażonym. Wystarczy wykonać szybkie badanie diagnostyczne krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. W przypadku wykrycia ich we krwi, trzeba skontaktować się z lekarzem specjalizującym się w chorobach wątroby. Powinien zlecić wykonanie badania potwierdzającego obecność we krwi materiału genetycznego wirusa (HCV RNA). Dopiero dodatni wynik tego badania wskazuje na obecność wirusa w naszym organizmie.
W ramach kampanii Pamiętasz te czasy? dostępnych jest 15 tys. bezpłatnych testów wykrywających przeciwciała anty-HCV. Można je wykonywać od 21 listopada do 15 grudnia w ponad 100 punktach w całej Polsce. W województwie podlaskim są to: laboratoria na terenie Białegostoku przy ul. Antoniukowskiej 11, Legionowej 3 lok. nr 4, Żeromskiego 1B, lok. 12A, Warszawskiej 81 lok. 3, 42 Pułku Piechoty 35 lok. 5. Badania można wykonać także w Suwałkach przy ul. Utrata 4c.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl