Na ulicach Białegostoku pojawili się pracownicy służb sprzątających - zbierający śmieci z trawników i zieleńców, zamiatających chodniki i ścieżki rowerowe - ale też specjalnie przystosowane samochody czyszczące ulice. To znak, że zaczęła się wiosna i sezon letniego oczyszczania miasta, który potrwa do 15 listopada.
Są za nie odpowiedzialne 3 firmy, które wygrały przetarg i podzieliły między siebie 6 sektorów. Każda firma jest odpowiedzialna za letnie utrzymanie w innych sektorach. MPO – I, II i V; Garden-Com – III i IV; Top 2001 – VI. W ramach letniego utrzymania miasta w tym roku wykonawcy będą też odpowiedzialni za mycie płyt granitowych na Rynku Kościuszki, a także ekranów akustycznych.
Letnie utrzymanie miasta obejmuje oczyszczanie ulic, chodników, dróg dla rowerów, przystanków komunikacji miejskiej, zieleńców oraz opróżnianie koszy ustawionych w pasach drogowych.
Prace trwają też w ogrodzie Pałacu Branickich, gdzie firma LubimyOgrody wykonuje cięcie bukszpanów za pomocą specjalnie skonstruowanego przez siebie urządzenia. W tym roku dobrą informacją jest to, że bukszpany przezimowały dość dobrze, na liściach nie pojawiły się żadne choroby, co jest dla ogrodników informacją, że preparaty grzybobójcze i specjalny nawóz są skuteczne.
Bordiury kwiatowe salonu ogrodowego Parku Branickich upiększą różnokolorowe tulipany, ale również inne rośliny - hiacynty, narcyzy, prymule, stokrotki czy niezapominajki.
W wielu miejscach miasta można zauważyć wystające z ziemi rośliny, zwłaszcza żółte i fioletowe krokusy. Z każdym dniem kwiatów w mieście będzie coraz więcej. Rozpoczęło się sadzenie stokrotek i różnobarwnych bratków – roślin najbardziej odpowiednich na tę porę roku. W centrum Białegostoku staną w sumie 193 donice.
W całym mieście, w pasach drogowych, pojawią się też łąki kwietne, których w tym roku ma powstać ok. 6 hektarów.
Niedawno miasto wskazało, w których dokładnie miejscach będzie można natknąć się na te nietypowe obszary, gdzie będą rosły m.in. słoneczniki, rzepak czy zboże.