Wielu Polaków nie ufa lekarzom – wolą leczyć się sami
Okazuje się, że aż 40% naszych rodaków nie ufa lekarzom. Wielu z nich nie wierzy w postawione diagnozy bądź nie chce na nie czekać, więc woli leczyć się samodzielnie – a to często nie jest dobre dla ich zdrowia.
pixabay.com
Zgodnie z raportem Internet + Pacjent = Diagnoza?, który został opracowany przez Procontent Communication, większym zaufaniem darzymy małe gabinety lekarskie oraz lekarzy pierwszego kontaktu (których zazwyczaj widzimy znacznie częściej) niż pozostałe instytucje opieki zdrowotnej.
- Polacy twierdzą, że żeby dostać prawidłową diagnozę, trzeba lekarza odwiedzić co najmniej trzykrotnie. Nawet 15 proc. z nas twierdzi, że prawidłową diagnozę dostaje dopiero po 5 wizycie u lekarza. Co ciekawe, za pierwszym razem diagnozuje się mniej niż 1/10 badanych - mówi Iwona Kubicz, prezes Procontent Communication.
Z tego powodu wiele osób szuka pomocy np. w Internecie. Sprawdza swoje dolegliwości i próbuje samodzielnie przypisać sobie chorobę – a później ją leczyć. Może to być szkodliwe dla ich zdrowia, bowiem jeden objaw (bez specjalistycznych badań) nie świadczy o zachorowaniu.
Badania wskazują, że osoby z niższym wykształceniem oraz bezrobotne znacznie częściej nie ufają lekarzom. Podobne zdanie mają także emeryci. Polacy znacznie bardziej ufają lekarzom prywatnym, wychodząc z założenia, że dzięki płaceniu za wizytę mogą liczyć na znacznie lepsze i dokładniejsze badania. Aczkolwiek 28% ankietowanych nie ufa żadnym placówkom medycznym bez względu na to, czy są państwowe czy nie. Zapewne to jest też przyczyną, że wiele osób nie stosuje się do zaleceń lekarzy. Jak podają badania Polskiego Pacjenta Portret Własny – raport o przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych przez polskich pacjentów, błąd ten popełnia już co drugi pacjent.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl