Targi Książki wystartowały! Będą trwały do niedzieli (24.04) na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Lokalizacja jest nowa, bowiem do tej pory impreza była organizowana w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Podczas Targów Książki można kupić pozycje literackie z naprawdę bardzo wielu wydawnictw, nieraz w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.
Festiwal Literacki Na pograniczu kultur to cykl spotkań z autorami i autorkami, zarówno literatury dla dorosłych, jak i dla dzieci. Będzie można porozmawiać z m.in. Katarzyną Bondą, Sylwią Chutnik, Zbigniewem Rokitą czy Jackiem Hugo-Baderem.
Natomiast z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich została zorganizowana konferencja Polskiej Izby Książki, z udziałem uznanych gości. Jej głównym celem było ukazanie wyników badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Książki wraz z portalem Lubimy Czytać, dotyczącego roli księgarń. Wzięto pod uwagę głównie księgarnie małe, lokalne i stacjonarne, nie sieciowe.
Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, to co toku okazja do zastanowienia się nad tematem rynku książki w Polsce. Tym razem, po dwóch latach pandemii paneliści rozważali kwestię: Czy księgarnie są ważne?.
Paweł Kuczyński, socjolog z Collegium Civitas, opiekun badania Polskiej Izby Książki i portalu Lubimy Czytać, podczas konferencji pokazał wyniki ankiet. Jak się okazuje książka jest kobietą, bowiem po książki sięgają chętniej właśnie panie. Aż 60% badanych osób korzysta z księgarń internetowych i z dużych, stacjonarnych. Na ten fakt główny wpływ ma cena książki, która rzecz jasna, jest bardziej konkurencyjna w sieciowych księgarniach. Jednak badanie pokazało także, że nieraz to witryna księgarń stacjonarnych przyciąga najbardziej klientów. Badane osoby wykazały również, iż bardzo cenią sobie księgarnie małe, może mniej korzystają z nich, jednak traktują je jako dobro chronione.
Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki stwierdziła, że każdy z nas lubi kupować taniej, jest to powszechne zachowanie konsumenckie. Jednak w Polsce rynek wydawniczy nie ma jasnych reguł, co do np. ustanawiania cen danej książki, brakuje rozwiązań systemowych, które pomogłyby w ujednoliceniu cen, przez co łatwiej byłoby się utrzymać lokalnym, małym biznesom książkowym. Sonia Draga na końcu powiedziała, że czytelnictwo jest niezwykle ważne, bowiem tylko wyedukowane społeczeństwo może rozwijać dane państwo.
Natomiast prof. Jolanta Sztachelska z Uniwersytetu w Białymstoku skonstatowała, że studenci przez pandemię stracili ważną więź np. z biblioteką. Czytelniczo są zaniedbani. A przecież czytanie jest istotne, jest praktyką intymną, człowiek pozostaje ze swoimi myślami, książka odżywia mózg. Sztachelska zauważyła także, że dziś, aby napisać książkę, wystarczy być kimś sławnym. Bestsellery to nieraz lektury sygnowane nazwiskiem celebryty.
Prezes Fundacji Sąsiedzi, Andrzej Kalinowski stwierdził smutno, że oto zmierzch małych księgarń, tych tradycyjnych, już nastał.
Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku powiedział, że najważniejsze jest to, aby ludzie czytali. Dlatego należy inwestować w biblioteki, z których mieszkańcy chętnie korzystają. Miasto Białystok kieruje się tą wskazówką i przeprowadziło już remonty bibliotek np. na Dziesięcinach, osiedlu TBS czy na ul. Ciepłej. W Białymstoku funkcjonują także Śledzie białostockie, czyli punkty przy przystankach, w których można bezpłatnie wziąć i zostawić książki.
Jak ważne jest czytanie można przekonać się w życiu codziennym. Warto wspierać te lokalne, małe księgarnie, które kształtują pejzaż kulturowy miasta. To w nich nieraz można zasięgnąć porady, porozmawiać, spotkać się. Księgarnie stanowią o kolorycie danego miejsca, można w nich książki dotknąć, poobcować z nią i zdecydować o jej kupnie.
Targi Książki potrwają do niedzieli (24.04).
LISTA WYSTAWCÓW I NR STOISK
PROGRAM FESTIWALU NA POGRANICZU KULTUR