Wielki powrót. Słynna Zemsta nietoperza na scenie Opery
Królowa polskiej sceny operetkowej, Zemsta nietoperza Johanna Straussa z genialnym przekładem Juliana Tuwima, wraca zimą na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej. Planowanych jest 19 spektakli w grudniu, styczniu oraz lutym.
Michał Heller/OiFP-ECS
Minęło 140 lat od premiery polskiej Zemsty nietoperza - pierwszy raz w naszym kraju wystawiono ją w Warszawie 6 października 1877 r. Popularna na całym świecie, w Polsce zaskarbiła sobie szczególną sympatię widzów dzięki doskonałemu przekładowi Juliana Tuwima, tak dobrego, że ponoć przetłumaczonego... z powrotem na niemiecki.
Bogata scenografia, taniec i znani soliści
Białostocka realizacja w reżyserii Andrzeja Bubienia i z bogatą scenografią Pawła Dobrzyckiego, z doskonałą obsadą: Evą Vesin i Katarzyną Trylnik jako Rozalindą, Marią Rozynek-Banaszak i Anną Wolfinger jako Adelą, Tomaszem Rakiem i Rafałem Bartmińskim jako Eisensteinem została doskonale przyjęta przez publiczność.
Furorę robią też Adam Zdunikowski i Przemysław Borys jako Alfred, Anna Bernacka, Monika Ziółkowska i Joanna Krasuska-Motulewicz jako książę Orłowski, Grzegorz Szostak i Dariusz Machej jako Frank, a także Arkadiusz Anyszka i Maciej Nerkowski jako doktor Falke. Uwagę przykuwają też Tomasz Piluchowski i Tomasz Madej jako doktor Blind i Karolina Kuklińska oraz Magdalena Masiewicz jako Ida. Nie można byłoby też zapomnieć o gościnnych występach ulubieńców białostockiej sceny dramatycznej, Ryszarda Dolińskiego i Andrzeja Bei-Zaborskiego w roli Froscha.
Jak zwykle Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez prof. Violettę Bielecką ujmuje w scenach grupowych nie tylko niezawodnym śpiewem, ale i towarzysząc tancerzom w choreografii Jarosława Stańka. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, pod którego batutą Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej błyszczy w porywających rytmach walczyka, polki czy czardasza.
Spektakle w grudniu, styczniu i lutym
Zemsta nietoperza ze swoją doskonałą muzyką, zajmującymi grupowymi scenami, zabawnymi sprzeczkami, romantycznymi duetami i zmysłowymi partiami solowymi, dobrym humorem definiowanym przez komedię charakterów i pomyłek, pięknymi kostiumami Anity Bojarskiej jest tytułem wprost stworzonym na okres przedświąteczny i karnawałowy.
Operetka wraca na scenę Opery Podlaskiej. Daty spektakli są następujące: 1 grudnia, 2 grudnia, 8 grudnia, 9 grudnia - godz. 19.00, 3 grudnia, 10 grudnia - godz. 18.00, 7 grudnia godz. 10.00 (spektakl szkolny), 13 stycznia, 18 stycznia, 19 stycznia, 20 stycznia, 27 stycznia - godz. 19.00, 21 stycznia, 28 stycznia - godz. 18.00, 2 lutego, 3 lutego, 10 lutego - godz. 19.00 i 4 lutego, 11 lutego - godz. 18.00.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl