Aktualności

Wróć

Wielki Piątek. Upamiętnienie Męki Pańskiej i ścisły post

2015-04-03 00:00:00
Dziś przypada dzień Wielkiego Tygodnia, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu górze Kalwarii.
freeimages.com
Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych.

Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana msza święta. Zamiast niej, wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej. Celebrans, ubrany w czerwone szaty symbolizujące miłość zwyciężającą na krzyżu, i asysta wchodzą w ciszy (w tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście). Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Ważnym elementem liturgii jest również adoracja Krzyża, podczas której wierni podchodzą do niego, by go ucałować. Następnie przynosi się z ciemnicy Najświętszy Sakrament i udziela wiernym Komunii. Po jej przyjęciu niekiedy odprawiane są również Gorzkie Żale – modlitwa żałobna, która jest tradycją wyłącznie w Polsce.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Tego dnia obowiązuje post ścisły - jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Post ścisły obowiązuje wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60. roku życia.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl