Pomysł zrodził się pod koniec roku
Na początku grudnia 2018 r. zgłoszono projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy. Chodzi w nim o to, by Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia były dniami, w których nie musimy stawiać się w pracy. Liczono, że projekt wejdzie w życie już na początku 2019 r., jednak na odpowiedź przyszło poczekać nieco dłużej. Więc 19 kwietnia mamy wolne, czy stawiamy się w pracy jak zawsze? Odpowiedź brzmi: idziemy do pracy, czyli normalnie wykonujemy swoje obowiązki zawodowe.
Wpływ ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy, przy ostrożnościowym założeniu całkowitego zatrzymania na ten dzień procesów gospodarczych i braku substytucji prowadzonych działań w dni poprzedzające czy też następujące po Wielkim Piątku, może oznaczać spadek prognozowanej wielkości PKB - napisało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
A wielu miało nadzieję, że będzie inaczej, szczególnie że 28 grudnia ubiegłego roku Sąd Najwyższy nie zgłosił żadnych uwag odnośnie projektu. Jednak już w styczniu Business Centre Club wydał opinię, w której mówi o tym, że kolejne wolne dni od pracy są szkodliwe, nieprzemyślane oraz zaszkodzą nie tylko konsumentom i przedsiębiorcom, ale całej krajowej gospodarce.
Osoby, które wpadły na pomysł wolnych dni w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia, argumentowały to przede wszystkim tym, że w wielu krajach taki projekt się sprawdził, szczególnie że wypada to przed najważniejszymi dla chrześcijan świętami, czyli Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.
Wolne w Wielki Piątek mają mieszkańcy 15 państw krajów Unii Europejskiej - Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi. Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Estończycy, Finowie, Cypryjczycy oraz Duńczycy, W wigilię do pracy nie chodzą mieszkańcy: Cypru. Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Irlandii, Słowacji, Łotwy oraz Węgier.
Obecnie Polakom przysługują następujące dni ustawowo wolne od pracy:
1 stycznia - Nowy Rok,
6 stycznia - Święto Trzech Króli,
Pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
Drugi dzień Wielkiej Nocy,
1 maja - Święto Państwowe,
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
pierwszy dzień Zielonych Świątek,
dzień Bożego Ciała,
15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada - Wszystkich Świętych,
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Zobacz też:
Planujesz zakupy w Wielką Sobotę? Możesz się zdziwić