Wielki Czwartek. Początek Triduum Paschalnego
Wielki Czwartek kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. To w tym dniu, podczas Ostatniej Wieczerzy z apostołami, Jezus ustanowił dwa nierozdzielne sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.
Simon Uszakow
Wielki Czwartek to święto ruchome w Kościele Katolickim, przypadające 3 dni przed Wielkanocą. Jest to jednocześnie początek trzydniowego Triduum Pachalnego na pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Obrzędy Wielkiego Czwartku
Dziś w katedrach sprawowana jest uroczysta Msza Krzyżma Świętego, w czasie której księża biskupi święcą oleje używane do namaszczenia chorych, które zabierane są następnie do poszczególnych parafii. Na tej mszy gromadzą się kapłani z całej diecezji.
Wieczorem odprawiana jest uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Pachalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W trakcie mszy śpiewany jest hymn Chwała na wysokości, któremu towarzyszy bicie wszystkich dzwonów i gongów w kościele. Po jego zakończeniu, aż do mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem, zamiast stalowych gongów i dzwonów stosowane są drewniane kołatki. Zgodnie z tradycją, po Eucharystii Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. ciemnicy, gdzie trwa adoracja.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl