Wielkanoc. Wierni świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Obchodzone jest na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
archibial.pl / Teresa Margańska
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Niedziela wielkanocna rozpoczyna się o godz. 6.00 mszą św. z procesją rezurekcyjną, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego. W Archikatedrze Białostockiej przewodniczyć jej będzie abp Edward Ozorowski.
Następnie wierni udają się do swoich domów, by w gronie rodziny zjeść wspólnie śniadanie wielkanocne, poprzedzone modlitwą i życzeniami. Jak wiadomo, wśród pokarmów obowiązkowo musi znaleźć się tzw. święconka, czyli produkty poświęcone w Wielką Sobotę.
Również w gronie rodziny i najbliższych odbywa się całodzienne świętowanie, najczęściej przy suto zastawionym stole, gdzie królują m.in. żurek, mięsa czy sałatka jarzynowa.
Lany Poniedziałek
Drugim dniem świąt jest Poniedziałek wielkanocny popularnie nazywany jest Lanym Poniedziałkiem czy też Śmigusem-Dyngusem. Msze odprawiane są wówczas zgodnie z porządkiem niedzielnym.
Według polskiej tradycji, tego dnia polewa się na żarty wodą inne osoby, co praktykowane jest obecnie głównie przez dzieci i młodzież. Pierwotnie zaś jeszcze okładano się symbolicznie wierzbami. Wszystko to wiązało się z radością z odejścia zimy i budzącej się do życia przyrody.
Na wsiach popularne było także robienie psikusów sąsiadom - zamieniano bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, chowano wiadra na wodę.
Oba świąteczne dni są ustawowo wolne od pracy.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl