Aktualności

Wróć

Wielkanoc. Wierni Kościoła katolickiego świętują Zmartwychwstanie Pańskie

2016-03-27 07:27:10
Święta wielkanocne, obchodzone na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, są najstarszymi i najważniejszymi świętami chrześcijańskimi.
archibial.pl/Teresa Margańska
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Niedziela wielkanocna rozpocznie się o godz. 6.00 mszą św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity. Zapowiada ją bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Eucharystię poprzedza jeszcze procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Wszystkiemu towarzyszą śpiewy religijne.

Po mszy wierni zasiądą w swoich domach do uroczystego śniadania wielkanocnego, poprzedzonego modlitwą i życzeniami. Głównymi produktami na stole będą pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę.

Dla większości Polaków święta są czasem spędzanym w domu, w gronie rodziny i najbliższych. Na suto zastawionych stołach nie może zabraknąć żurku, mięsa i sałatki jarzynowej.

Lany Poniedziałek

Poniedziałek wielkanocny, inaczej nazywany też Lanym Poniedziałkiem czy Śmigusem-Dyngusem, to drugi dzień świąt, podczas którego msze odbywają się zgodnie z porządkiem niedzielnym.

Pierwotnie tego dnia okładano się symbolicznie wierzbami po nogach oraz polewano wodą, co praktykowane jest do dziś, głównie wśród młodzieży.

Polewanie wodą nawiązuje do dawnego zwyczaju związanego z radością z odejścia zimy i budzącej się do życia przyrody oraz miało zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności.

Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego na wsiach było (i jest do dzisiaj w niektórych regionach południowej Polski) robienie psikusów sąsiadom, np. zamieniania bram, umieszczania na dachach narzędzi rolniczych czy chowania wiadra na wodę.

Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

Jest to także dzień ustawowo wolny od pracy.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl