Wielka Sobota w dobie pandemii koronawirusa
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. To czas wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni adorują Najświętszy Sakrament. W tym dniu odbywa się również obrzęd święcenia pokarmów.
Michał Kardasz
W tym roku Wielka Sobota wypada 3 kwietnia. Przez cały dzień trwa święcenie pokarmów na świąteczny stół. Nie odprawia się mszy świętej, a wierni adorują Najświętszy Sakrament. Dopiero na zakończenie Wielkiej Soboty, wieczorem lub nocy z soboty na niedzielę, odprawiana jest uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej. To wydarzenie stanowi najważniejszą część Triduum Paschalnego. Liturgia ta składa się z czterech części, w kościołach święci się też ogień i wodę chrzcielną.
Jak będą wyglądały świąteczne obchody w czasie pandemii?
W zeszłym roku święta wielkanocne przypadały na czas lockdownu w Polsce. Z racji tego możliwe było jedynie spędzenie tego czasu z domownikami, a celebracje mszy świętych odbywały się bez udziału wiernych. W tym roku udział w obchodach wielkanocnych jest możliwy, obowiązują jednak restrykcje. Przypomnijmy, że decyzją rządu, od 27 marca, w miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Koronawirus a święcenie pokarmów
Nie będzie święcenia pokarmów na białostockim Rynku Kościuszki. Wierni będą mogli przynieść koszyczki ze świątecznymi potrawami do swoich parafii, w większości których została zwiększona liczba godzin święcenia pokarmów, tak, by zachować reżim sanitarny.
Prymas Polski abp Wojciech Polak, zachęca do tego, by w związku z epidemią, tak jak w roku ubiegłym, pokarmy na Wielkanoc poświęcić w domach.
Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki zaapelował o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.
W czasie Świąt możemy uczestniczyć w liturgiach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.
Wielka Sobota - 3 kwietnia:
9.00 - transmisja Ciemniej Jutrzni z Archikatedry Białostockiej wraz z Godziną czytań - YouTube ArchiBial MEDIA;
20.00 - transmisja Wigilii Paschalnej z Archikatedry Białostockiej pod przewodnictwem bpa Henryka Ciereszki - transmisja TVP3 Białystok;
Niedziela Zmartwychwstania - 4 kwietnia:
6.00 - transmisja mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego z Archikatedry Białostockiej pod przewodnictwem bpa Henryka Ciereszki - YouTube ArchiBial MEDIA.
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl