Większość firm w latach 2014-2020 może liczyć na wsparcie unijne
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, 99,8% wszystkich firm w Polsce, mogą liczyć na duże wsparcie ze środków unijnych na lata 2014-2020 - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
freedigitalphotos.ne/graur razvan ionut
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Związek Rzemiosła Polskiego zaprezentowały możliwości pozyskania dofinansowania dla firm w nowej perspektywie unijnej.
Wsparcie dla przedsiębiorców pochodzić będzie z trzech głównych źródeł – Programu Inteligentny Rozwój, Programu Polska Wschodnia oraz programów regionalnych. Komisja Europejska, w rozporządzeniach unijnych na nową perspektywę, wskazała w jedenastu ogólnych punktach (tzw. celach tematycznych) obszary, na które będzie można przeznaczyć fundusze unijne. Na dwa z tych celów, które są skierowane bezpośrednio do firm i dotyczą ich inwestycji w badania i innowacje oraz podnoszenia konkurencyjności przewidziano prawie 16 mld euro.
W latach 2014-2020 zwiększy się także rola instrumentów zwrotnych, takich jak pożyczki i poręczenia dla firm. Szczególnie będzie to widoczne w prostszych projektach inwestycyjnych w programach regionalnych. Tam, gdzie ryzyko niepowodzenia jest większe, stosowane będą dotacje.
Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik przedstawił oczekiwania przedsiębiorców co do nowego rozdania unijnych funduszy na konkurencyjność i innowacyjność. Mówił m.in. o instrumentach zwrotnych, usługach szkoleniowo-doradczych, potrzebie wyodrębnienia w programach działań skierowanych tylko do mikroprzedsiębiorstw oraz zastosowania nowego podejścia do definiowania innowacyjności.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl