Aktualności

Wróć

Wiejskie hospicjum działa już od 2 miesięcy

2022-09-01 16:00:20
Od niespełna dwóch miesięcy w Makówce działa hospicjum. Była to bardzo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców podlaskich wsi. Wskazują na to dwa pierwsze miesiące działalności ośrodka.
Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza
Coraz więcej osób potrzebuje opieki paliatywnej we wschodniej części Podlasia. Widać to wyraźnie po zainteresowaniu, którym cieszy się nowo otwarta instytucja w Makówce. Od momentu otwarcia obiektu zostało przyjętych 30 pacjentów, którym zapewniono całodobową opiekę.

Jak mówi kierownik medyczny hospicjum w Makówce oraz prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza doktor Paweł Grabowski, kolejka przyjęć jest ciągle otwarta, a pacjentów przybywa. Obecnie mamy 13 podopiecznych i lada dzień przyjmiemy kolejnych.

Hospicjum zapewnia nie tylko opiekę medyczną, ale również, tak istotną w ostatnich chwilach życia - obecność, empatię i miłość do drugiego człowieka.

Hospicjum stoi przed wyzwaniem przyjęcia większej liczby nieuleczalnie chorych i zależnych pacjentów. By było to możliwe, a podopieczni otrzymali profesjonalne wsparcie i opiekę na najwyższym poziomie, wciąż prowadzone są rekrutacje personelu medycznego na stanowisko lekarza i pielęgniarki.

Nieprzerwanie od 11 lat Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza niesie pomoc w domach pacjentów. Działa na terenie pięciu gmin Podlasia - Michałowo, Gródek, Zabłudów, Narew, Narewka, podejmuje się opieki nad najbardziej potrzebującymi, często samotnymi osobami, które nie kwalifikują się do objęcia opieką w hospicjum stacjonarnym.

- Szacunkowy koszt dziennej opieki nad jednym podopiecznym w hospicjum stacjonarnym to około 670 zł, w skład czego wchodzi opieka pielęgniarska, lekarska, fizjoterapeutyczna, psychologiczna, dietetyczna oraz wyżywienie, prąd, woda, ogrzewanie, środki czystości, środki higieniczne takie jak pampersy, leki, opatrunki specjalistyczne - tłumaczy doktor Paweł Grabowski.

- W dalszym ciągu ta kwota jest zbyt mała, aby pokryć wszystkie koszty utrzymania hospicjum i opieki nad pacjentami. Aby zapewnić komfort naszym podopiecznym na jaki zasługują w ostatnich dniach życia, brakującą kwotę musimy uzbierać z darowizn od ludzi dobrego serca oraz firm - przyznaje.
Hubert Jankowski
24@bialystokonline.pl