Nauka

Wróć

Wiedza na zamówienie. Uczelnia poprowadzi bezpłatne zajęcia dla uczniów

2014-06-05 00:00:00
Wiedza na zamówienie to nowy pomysł Uniwersytetu w Białymstoku na współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi z regionu. Uczelnia przygotowała w sumie 88 propozycji różnych wykładów, warsztatów i prezentacji, w których mogą bezpłatnie uczestniczyć podlascy uczniowie.
MC
UwB w mijającym już roku akademickim wprowadził wiele nowych rozwiązań, które m.in. mają pomóc w przetrwaniu niżu demograficznego, który uderza w większość polskich uczelni. Uniwersytet od nowego roku akademickiego uruchamia kilkanaście nowych kierunków i specjalizacji, otworzył Uniwersytet Otwarty, który oferuje kilkadziesiąt kursów w przystępnych cenach oraz studia dla osób w wieku 40+. Teraz uczelnia proponuje także coś dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - bezpłatne zajęcia w ramach projektu Wiedza na zamówienie.

Uniwersytet przygotował katalog kilkudziesięciu zajęć, które będą prowadzić pracownicy naukowi UwB. Jest on dostępny na stronie internetowej uczelni, a dokładniej na: www.uwb.edu.pl/uniwersytet.php?p=2512.
- Staraliśmy się, aby oferta zaprezentowana była w przystępny sposób. Uczniowie i nauczyciele znajdą tu opis zajęć – ich formy i treści, a także kontakt do osób, z którymi mogą uzgodnić, gdzie i kiedy zostaną zrealizowane. W większości przypadków warsztaty czy wykłady mogą odbywać się w zainteresowanych szkołach lub na uniwersytecie – w zależności od preferencji grupy - informuje rzeczniczka uczelni, Katarzyna Dziedzik.

Na razie w ofercie jest prawie 90 różnego rodzaju zajęć. Uczniowie mogą pod okiem akademickiej kadry np. przeprowadzać doświadczenia fizyczne z elektryczności i magnetyzmu, poznawać sztukę publiczną spacerując po Białymstoku albo wziąć udział w treningu twórczego myślenia.

- Zainteresowane szkoły mogą skorzystać z oferty jeszcze w czerwcu. Chcemy potraktować czerwcową współpracę jako swoisty pilotaż. Zebrane teraz opinie i sugestie nauczycieli oraz uczniów pozwolą nam ulepszyć ofertę, tak by od nowego roku akademickiego stała się trwałym elementem współpracy Uniwersytetu w Białymstoku i podlaskich szkół ponadgimnazjalnych - dodaje Dziedzik.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl