Aktualności

Wróć

Więcej przestępstw internetowych w Podlaskiem

2021-02-15 07:59:16
W naszym regionie wzrosła liczba przestępstw internetowych. Najbardziej należy uważać na portalach, które pozwalają na sprzedawanie i kupowanie.
pixabay.com
W 2020 r. o 24 % wzrosła liczba postępowań podlaskiej policji zakwalifikowanych jako przestępstwa internetowe. W 2019 r. wszczęto 1471 postępowań, natomiast w ubiegłym roku - 1923 postępowania.

W minionym roku najwięcej przestępstw, bo aż 73%, to oszustwa popełnione na portalach internetowych np. Allegro, Olx i innych. Z kolei oszustwa komputerowe, które polegają na wpływaniu na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przesyłanie informacji, a także każdą zmianę, usuwanie albo wprowadzanie nowych zapisów danych informatycznych to 14% przestępstw internetowych. Natomiast hacking, czyli nieuprawnione uzyskanie informacji, dotyczy 6% statystyk. Groźby karalne, stalking, kradzież tożsamości, wykorzystywanie seksualne małoletnich, zniesławienie, podsłuchy oraz inne ujęte łącznie stanowią 7% przestępstw internetowych.

Część z wyżej wymienionych zdarzeń może być pośrednim rezultatem uzależnienia od internetu. Kiedy można uznać, że korzystanie z sieci staje się problemem? Warto zwrócić uwagę na to, czy w trakcie codziennych obowiązków dopada nas silna chęć surfowania w sieci. Niepokojące jest są też natrętne myśli, żeby natychmiast skorzystać z internetu.

- Kiedy nasze dziecko nie odśnieżyło podjazdu przed domem, nie wyprowadziło psa i tłumaczy nam, że nie wyjdzie po zakupy, ponieważ jest za zimno..., jeżeli reaguje agresją na próby ograniczania dostępu do sieci, są to już objawy uzależnienia od internetu – tłumaczył Robert Ćwikowski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży ETAP.

Alarmujące powinny być też pierwsze kłopoty ze zdrowiem: ból kciuka, problemy ze wzrokiem czy postawą ciała.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl