Więcej patentów, mniej plagiatów. Białostockie uczelnie będą współpracować
Dwie białostockie uczelnie: Politechnika i Uniwersytet podpisały w poniedziałek (23.06) umowę o współpracy w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz działalności patentowej. Jest to kontynuacja umowy podpisanej w 2007 roku.
MC
W ramach podpisanej umowy Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet w Białymstoku mają m.in. prowadzić szkolenia i doradztwo dla studentów, pracowników naukowych, przedsiębiorców i innych instytucji z zakresu własności intelektualnej. Politechnika oferuje także pomoc Uniwersytetowi w realizacji krajowych i zagranicznych procedur patentowania, obsługę formalno-prawną i merytoryczną działalności wynalazczej zapewni UwB rzecznik patentowy działający na PB.
- Umowa jest ważna, ponieważ własność intelektualna, jej ochrona oraz kwestie dotyczące patentów to jest coś, na co teraz będzie zapotrzebowanie w gospodarce, ale również płyną takie sugestie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czyli uczelnie powinny na to zwracać uwagę - tłumaczy rektor UwB prof. Leonard Etel. - Jest już dosyć dużo wniosków złożonych, jeżeli chodzi o patenty, samych patentów trochę mniej. A ta umowa, jak sądzę, przyczyni się do tego, że i wniosków, i patentów będzie więcej - dodaje.
Rektor podkreśla również, że uczelnia chce korzystać z dobrych praktyk prowadzonych na Politechnice Białostockiej, która ma większe dokonania, jeżeli chodzi o patenty. Na PB w ciągu ostatnich czterech lat złożono ok. 90 wniosków patentowych, natomiast uzyskano ich ok. 20. Na Uniwersytecie takich wniosków było ok. 20, zaś samych patentów - 4.
Walka z plagiatami i komercjalizacja wiedzy
Ale podpisana dzisiaj umowa to nie tylko wzajemna pomoc uczelni w staraniu się o patenty, ale także przeciwdziałanie plagiatom oraz komercjalizacja wynalazków.
- Właśnie został utworzony zespół młodych ludzi działający w zakresie ochrony własności intelektualnej. To nie tylko sprawa patentu, ale również walki z plagiatami. Chcemy do tej współpracy zaprosić również inne uczelnie z makroregionu - mówi prof. Jan Dorosz, prorektor ds. nauki PB. - Zamierzamy również współpracować z przedsiębiorcami, którzy mogą mieć również problemy natury proceduralnej, jeśli chodzi o zgłaszanie patentów. To jest na razie zalążek, jednak w miarę potrzeb będziemy to rozbudowywać - chcemy tu otworzyć silny ośrodek patentowy i ochrony własności intelektualnej.
Warto tutaj wspomnieć, że MNiSW proponuje w ramach zapowiadanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, by uczelnie miały obowiązek sprawdzania prac dyplomowych przed egzaminem dyplomowym z wykorzystaniem programów antyplagiatowych współpracujących z ogólnopolskim repozytorium prac dyplomowych w ramach Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl