Więcej dzieci, więcej urlopów i więcej zasiłków. Jak jest w Podlaskiem?
W naszym województwie rodzi się więcej dzieci niż w innych częściach kraju. W związku z tym białostocki ZUS wypłaca więcej zasiłków.
Justyna Fiedoruk
Ponad 700 zasiłków macierzyńskich
W ubiegłym roku w całej Polsce 708 tys. rodziców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego. Aktualnie zauważono znaczy wzrost zainteresowania urlopami ojcowskimi i rodzicielskimi. To świadczy o tym, że tatusiowe coraz aktywniej włączają się we wspólne wychowywanie potomstwa.
Urlop rodzicielski został wprowadzony w 2013 r. Mogą z niego korzystać wszyscy rodzice, do wzięcia mają 26 tygodni.
- Łącznie z urlopem macierzyńskim, który trwa 20 tygodni oraz z wydłużonym dodatkowym urlopem macierzyńskim w wymiarze 6 tygodni, pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem przez 52 tygodnie. W całym roku 2017 z urlopów tych skorzystało niecałe 407 tys. rodziców, w tym 402 tys. kobiet i 4 tys. mężczyzn – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku na urlopie rodzicielskim przebywało ponad 331 tys. rodziców, czyli aż o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Odnotowano też wzrost w przypadku urlopów ojcowskich – w sierpniu skorzystało 124 tys. ojców, a więc o 7% więcej w porównaniu z tym samym miesiącem w 2017 r. Urlop ojcowski wykorzystać można przez pierwsze 2 lata życia dziecka i może on trwać do 2 tygodni.
- W białostockim Oddziale ZUS łączny wzrost liczby osób pobierających zasiłek macierzyński wyniósł 26 proc. Porównując statyki obejmujące cały kraj, możemy pochwalić się o 5 proc. większym wzrostem ponad średnią obowiązującą w Polsce. Na dzień 31 sierpnia 2018 r. w województwie podlaskim wypłacanych było 16 tys. zasiłków macierzyńskich. Świadczenie to trafiło do 78 proc. pań i 22 proc. panów – informuje Krupicka.
Zasiłek macierzyński – kto może z niego skorzystać?
Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby móc otrzymać zasiłek macierzyński, jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu, dotyczy to m.in. pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni kółek rolniczych, wykonujących pracę nakładczą, pracujących na podstawie umowy zlecenie, umowy agencyjnej albo innej umowy, prowadzących działalność pozarolniczą oraz zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony, przedłużonej do dnia porodu.
Zasiłek macierzyński przysługuje z kolei z tytułu urodzenia dziecka, przyjęcia dziecka na wychowanie. W wyjątkowych sytuacjach, jak np. śmierć matki czy porzucenie przez nią dziecka, świadczenie to przysługuje także ojcu bądź innemu członkowi rodziny.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl