Policjanci każdego dnia kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Patrole mają na celu dotarcie do jak największej liczby potrzebujących. Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.
- Nie bądźmy obojętni na ich trudną sytuację. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby bezdomne przebywające na terenach ogrodów działkowych czy siedzące na ławkach i powiadomić o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 - informuje Policja.
Białostoccy dzielnicowi podczas służby patrolują ulice miasta, zwracając szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe. Sprawdzają, czy nie znajdują się tam osoby potrzebujące pomocy. Funkcjonariusze wskazują osobom bezdomnym noclegownie czy inne miejsca, gdzie można się ogrzać i otrzymać posiłek. Poza kontrolami dzielnicowi z białostockiej dwójki przez cały czas organizują zbiórki odzieży, która trafia do osób najbardziej potrzebujących.
- Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na niskie temperatury. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić komuś życie - dodają funkcjonariusze.
Policja przypomina również o możliwości skorzystania z
Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ta forma powiadomienia polega na wyborze odpowiedniej zakładki, na przykład osoba bezdomna wymagająca pomocy, bądź żebractwo. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do internetu. Policjanci sprawdzą każdą informację.