Kultura i Rozrywka

Wróć

Widowisko na Rynku Kościuszki. Finał festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar [ZDJĘCIA]

2014-09-01 00:00:00
Mnóstwo osób zjawiło się wczoraj (31.08) wieczorem na placu pod Ratuszem. Przyciągnęła ich ogólnopolska premiera widowiska The Fairy Queen.
Grzegorz Chuczun
Wydarzenie zakończyło trwający od czwartku festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. To jego druga edycja - jednak pierwsza letnia - która dobrze wpisała się w dobiegające końca wakacje. Sobotni koncert na Rynku Kościuszki zgromadził imponującą publikę.

Barokowa opera i taniec współczesny

Kulminacyjny punktem festiwalu była ogólnopolska premiera widowiska The Fairy Queen. Plenerowy spektakl operowo-taneczny H. Purcella był połączeniem barokowej semiopery (będącej pierwowzorem dzisiejszego musicalu) z tańcem współczesnym. Libretto zostało stworzone na podstawie komedii Szekspira Sen nocy letniej.

Akcja opery, której warstwę muzyczną wykonali na żywo soliści, chór i orkiestra barokowa, została ukazana poprzez aktorów i tancerzy. Spektakl wyreżyserował Sebastian Chondrokostas, choreografię przygotowała Karolina Garbacik, dyrygowała Anna Moniuszko. Projekt przygotowali: Fundacja Pro Anima i Białostocki Ośrodek Kultury.

Nastaw się na Wschód Kultury

Takie hasło wyśpiewała w spocie promującym imprezę Kayah. I rzeczywiście - tegoroczną edycję Wschodu Kultury można zaliczyć do udanych. Festiwalowe wydarzenia gromadziły tłumy - na te z wejściówkami często więcej było chętnych niż miejsc. Publika mogła korzystać z otwartego charakteru imprezy - na wszystkie wydarzenia wstęp był wolny.

W programie czterodniowego festiwalu znalazło się ponad 30 wydarzeń: wystaw, koncertów, pokazów filmowych, spektakli, debat i warsztatów. Program imprezy, podobnie jak poprzednio, oparty został na sześciu wymiarach: Sztuki, Muzyki, Teatru i Tańca, Filmu, Mody oraz Społeczności, przy czym tym razem główny nacisk został położony na takie dziedziny, jak sztuka współczesna, muzyka i taniec.

Białystok patrzy na Białoruś

Tegoroczna odsłona została poświęcona Białorusinom. Nie mogło więc zabraknąć artystów z tego kraju: tworzących sztukę współczesną, muzyków, reżyserów filmowych. Pokolenia łączyły się na koncercie Przy granicy, w którym z tak znanymi postaciami sceny białoruskiej, jak Lawon Wolski zaśpiewały dzieci. Debatowano nie tylko o Białorusi, ale - jak przystało na wydarzenie pochylające się nad krajami tzw. bloku wschodniego - też o pogarszającej się sytuacji na Ukrainie.

Festiwal wyszedł poza Białystok i zagościł w regionie. W Krynkach wydarzeniem był projekt Mirosława Bałki, w ramach którego oczyszczono teren Wielkiej Synagogi i uruchomiono w nim źródło wody. Chętni mogli poznać historię Choroszczy podczas spaceru edukacyjnego.

Impreza mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu kilkunastu instytucji i stowarzyszeń kulturalnych, m.in. Galerii Arsenał, Białostockiego Teatru Lalek, Galerii im. Sleńdzińskich czy Fundacja Villa Sokrates. Całość koordynował Białostocki Ośrodek Kultury.

Portal BiałystokOnline.pl patronował imprezie.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl