Pandemia niszczy nie tylko restauracje, hotele, kompleksy wypoczynkowe czy salony urody. Kryzys dotyka również stacjonarne księgarnie, które poza sprzedażą książek jeszcze do niedawna organizowały bezpłatne wydarzenia literackie m.in. dla dzieci i młodzieży. W samym 2019 r. odnotowano blisko tysiąc tego typu spotkań i akcji.
Lokalne księgarnie, których właściciele to często jedna rodzina, mogą nie przetrwać pandemii. Jak wynika z przeprowadzonych badań wśród stu księgarni, tylko 9,8 proc. ich właścicieli uważa, że nie grozi im bankructwo spowodowane trwającą sytuacją.
Książka na telefon jak lekarstwo
Z inicjatywy dystrybutora książek Azymut powstała akcja Książka na telefon. Jej misją jest wspieranie lokalnych księgarni poprzez zakup książek w nietypowy, choć już co raz bardziej znany wszystkim sposób.
Na stronie internetowej akcji (
http://ksiazkanatelefon.pl/) przedstawiona jest lista księgarni, które oferują sprzedaż książek przez telefon.
Aby złożyć zamówienie należy wybrać księgarnię z listy i skontaktować się telefonicznie. Jest również możliwość kontaktu mailowego oraz przez media społecznościowe (tylko w ciągu dnia). W pozostałych formach kontaktu organizatorzy zalecają kontakt o każdej porze.
Jeżeli wiemy co chcemy zamówić, podajemy od razu tytuł. Jeżeli nie mamy pewności, bądź zwyczajnie nie wiemy czego szukamy, ale mamy ochotę na dobrą książkę, to możemy poprosić o rekomendację księgarza. Pracownik księgarni może polecić nam tytuły książek przesyłając zdjęcia półek lub w formie transmisji na żywo.
Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju.
Księgarnie stosują się do zaleceń zachowania higieny i bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Najwięcej księgarni biorących udział w akcji jest z Warszawy. Natomiast z Białegostoku jedna księgarnia zdecydowała się na dołączenie do niej. Jest to Pomysłowa Kredka mieszcząca się przy ul. Radzymińskiej.
Spis księgarni jest na bieżąco aktualizowany.