Nauka

Wróć

Wiceminister nauki w Białymstoku. Skomentowała współpracę trzech uczelni

2024-11-29 08:00:01
Od dwóch lat największe uczelnie techniczne we wschodniej części Polski działają w ramach wspólnego projektu Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Niedawno w Białymstoku odbyła się konferencja, podczas której podsumowano podejmowane działania. Udział w nich wzięła wiceminister nauki - prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska.
PB
Kilka dni temu na największej uczelni technicznej w regionie odbyła się konferencja, która promowała osiągnięcia Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy. Wzięli w nim udział m.in. dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, naukowcy, doktoranci i studenci kół naukowych. Uczestnicy mieli okazję wysłuchiwać ciekawych wystąpień i zobaczyć wynalazki oraz demonstratory urządzeń wykonanych przez międzyuczelniane zespoły badawcze.

Politechniczna Sieć Via Carpatia. Podsumowano dotychczasową współpracę

W ramach projektu - Politechnice Białostockiej, Lubuskiej i Rzeszowskiej udało się zrealizować wiele ciekawych i ważnych z dydaktycznego punktu widzenia przedsięwzięć, o których mówiono podczas spotkania.

– Realizowaliśmy na przykład specjalne zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych, głównie techników – wylicza dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Tych zajęć zarówno w murach w naszej uczelni, jak i w szkołach ponadpodstawowych, odbyły się setki. Wszystkie były specjalnie przygotowane dla uczniów, żeby pokazać im możliwości Politechniki i zachęcić do studiowania. Realizowaliśmy też specjalne zajęcia wyrównawcze dla nowo przyjętych studentów. Te zajęcia miały im pomóc wejść w rytm kształcenia w ramach uczelni technicznej, czyli były to zajęcia z matematyki, fizyki i innych przedmiotów podstawowych - dodaje.

Zdaniem rektor PB jedną z ciekawych inicjatyw organizowanych w ramach projektu były konferencje studenckich kół naukowych. - To nie tylko możliwość przedstawienia tego, czym się zajmują koła naukowe z trzech uczelni technicznych, ale również wymiana doświadczeń i co jeszcze ważniejsze, każda konferencja kończyła się wydaniem monografii zawierającej artykuły naukowe przygotowane wspólnie przez studentów i ich opiekunów - wyjaśnia.

Do Białegostoku przyjechała wiceminister Maria Mrówczyńska

W konferencji Politechnicznej Sieci Via Carpatia uczestniczyła też wiceminister nauki Maria Mrówczyńska. Przyznała, że idea tego projektu doskonale wpisuje się w politykę państwa i w rozwój szkolnictwa wyższego.

- Region Polski Wschodniej na pewno dostał bardzo dobry impuls do rozwoju. Patrząc na przedstawione przez rektorów efekty projektu, na prezentacje studenckich kół naukowych widać, że projekt działa doskonale, łączy wiedzę, łączy wysiłek, ale też łączy i laboratoria wszystkich trzech uczelni. Merytorycznie to, co do tej pory państwo zrobili i to co sprawozdawali do Ministerstwa Nauki, zostało ocenione bardzo pozytywnie, na pewno kolejne efekty prac również tak zostaną ocenione - stwierdziła wiceminister.

Politechnika Białostocka jest liderem w obszarze Kształcenie, Politechnika Lubelska – Nauka, zaś Politechnika Rzeszowska – Komercjalizacja. Ale naczelną ideą są wspólne działania naukowe i komercjalizacyjne.

– Projekt jest szalenie budujący – mówiła podczas konferencji Podlaska Kurator Oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło. – Poznaliśmy dane i fakty, a z tym się nie dyskutuje. Czuję się zaszczycona, że mamy tak zdolną młodzież i naprawdę jestem dumna, że wśród nas są też dyrektorzy szkół ponadpodstawowych. Politechnika Białostocka kojarzy się przede wszystkim z kreatywnością i myślę, że ma ogromny potencjał. Jest uczelnią, która potrafi w młodzieży pielęgnować doskonałość. To, że uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy, ale też gospodarki, napędza dobrostan nas wszystkich. Ten projekt jest bardzo innowacyjny, taki wzorcowy – chylę czoła i serdecznie gratuluję - podsumowała.
JK
24@bialystokonline.pl