Wiadomo, kto został koronerem i jaka firma będzie przewozić zwłoki na terenie powiatu
Kolejny rok - w razie zgonu w miejscu publicznym na terenie powiatu białostockiego - będą świadczone usługi koronera. Zatrudniono też firmę zajmującą się przewozem zwłok. Zapytaliśmy starostę, co myśli o takiej współpracy i jak prezentują się statystyki za 2023 rok.
unsplash.com
Koroner na 2024 roku wybrany
Od 2021 roku w powiecie białostockim po raz pierwszy zatrudniono koronera, czyli lekarza, którego zadaniem jest stwierdzenie zgonu oraz z jego przyczyną, a także wystawienie karty zgonu. Koroner przyjeżdża na wezwanie telefoniczne policjanta bądź prokuratora - w czasie nie dłuższym niż trzy godziny od powiadomienia. Swoje usługi świadczy całodobowo przez 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy, niedziele i święta.
W ubiegłych latach trzeba było prosić o to lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdującego się najbliżej miejsca, w którym nastąpił zgon. Za wykonaną usługę wystawiał on wówczas fakturę VAT, którą opłacał powiat białostocki. Pojawiały się jednak pewne niedogodności.
- Koroner powinien być w powiecie już dużo wcześniej, my 3 lata temu skutecznie rozwiązaliśmy ten problem. Wcześniej nie było to jasno określone, były problemy w chwili zgonu kogoś w miejscu publicznym, a dzwonienie po przychodniach i poszukiwania lekarza, który zechce przyjechać na miejsce i stwierdzić zgon osoby, nie były łatwe. W takiej tragicznej chwili, kiedy ktoś umiera na terenie powiatu, w miejscu publicznym, koroner po prostu musi być - powiedział nam starosta Jan B. Perkowski.
Jak udało się nam dowiedzieć, w 2023 roku koroner stwierdził zgon 16 razy. Jednostkowy koszt wynosił 750 złotych, więc łącznie powiat zapłacić za jego pracę 12 tysięcy złotych brutto.
Koroner zatrudniany jest na rok budżetowy - do 31 grudnia danego roku. W 2024 roku usługi koronera będzie świadczyła MS-MEDICA Magdalena Strzałkowska z Białegostoku. Podpisano już umowę, w ramach której jednorazowa usługa będzie kosztował 730 złotych brutto (była to najkorzystniejsza oferta, z najniższą ceną).
Wyłoniono firmę do przewozu zwłok
Jednocześnie kolejny rok zdecydowano się także na zatrudnienie firmy, która zajmie się przewozem zwłok. Tym razem będzie to Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z.o.o. w Białymstoku. Osoby zmarłe bądź zabite w miejscach publicznych na terenie powiatu będą przewożone do prosektorium Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku lub do najbliższego szpitala, mającego prosektorium. Koszt jednorazowej usługi to 800 złotych brutto (była to najkorzystniejsza oferta, z najniższą ceną).
- Powiat Białostocki skutecznie rozwiązał również kwestię transportu zwłok, wybierając odpowiedzialną za to firmę - dodaje Jan B. Perkowski i podkreśla przy tym, że tak powinno być we wszystkich powiatach.
W 2023 roku odbyły się 23 takie przewozy.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl