Aktualności

Wróć

Wiadomo już, które wydarzenia są kluczowe dla Białegostoku

2019-06-11 17:37:30
Wyłoniono 5 kulturalnych projektów kluczowych, które będą miały zapewnione dofinansowanie z miejskiego budżetu w latach 2020-2023.
MN
W zeszłym roku rada miasta przyjęła Program polityki kulturalnej miasta Białystok na lata 2018-2022 plus. W jego ramach przewidziane są 3 zadania strategiczne i 3 zadania uzupełniające. Jednym z nich jest wybór tzw. wydarzeń kluczowych.

W ramach programu polityki kulturalnej miasta założono, że warto wybrać takie wydarzenia, wokół których będzie budowana marka miasta, ale też i budowane wydarzenia kulturalne, którymi będziemy się chcieli chwalić nie tylko na poziomie miasta, ale także szerzej.

Ma być to 5 wydarzeń - 3 organizowane przez instytucje pozarządowe, 2 organizowane przez instytucje kultury – które będą miały zapewnione dofinansowanie na 3 lata w okresie 2020-2022. Od 20 marca można było zgłaszać projekty do konkursu. O tym, które z nich zostaną wybrane, zdecydowała kapituła nazwana Zespołem 100, którą tworzą przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz, dyrektorzy instytucji kultury, twórcy, animatorzy oraz dziennikarze. Głosowanie trwało do poniedziałku, a już dzisiaj poznaliśmy jego wyniki.

Projekty instytucji kultury:

1. Festiwale Lalkarskie – Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich Lalka-nie-lalka - Nurt Profesjonalny (2020,2022) i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosły Metamorfozy lalek (2021) – 49 głosów
2. Halfway Festiwal – 41 głosów
3. Podlaska Oktawa Kultur – 27 głosów
4. Festiwal Artystycznej Książki dla Dzieci – 26 głosów
5. Kierunek Wschód – 16 głosów
6. Bieg Pamięci Sybiru – 7 głosów

Projekty organizacji pozarządowych:

1. Up To Date Festival – 52 głosy
2. Festiwal Literacki Na pograniczu kultur - 32 głosy
3. Festiwal Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców - 28 głosów
4. Festiwal Kalejdoskop – 27 głosów
5. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej – 27 głosów
6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka w Białymstoku – 24 głosy
7. Festiwal Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko - 20 głosów
8. Festiwal Piosenki Żeglarskiej Kopyść - 6 głosów
9. Max Białystok Festiwal – 4 głosy

Trzy zwycięskie wydarzenia zgłoszone przez organizacje pozarządowe przez najbliższe 3 lata, licząc od 2020 roku, będą miały do wykorzystania 1,1 mln zł dotacji rocznie, które zostaną rozdysponowane między nie - według tych budżetów, jakie przedstawią.

Środki na festiwale lalkarskie zostaną zapisane w budżecie Białostockiego Teatru Lalek, a pieniądze na Halfway Festival będą przekazywane na mocy umowy podpisanej z OiFP, która jest organizatorem, tak jak do tej pory, tylko pewnie w innej kwocie i z gwarancją na 3 lata do przodu.

Zapewnienie stabilizacji

- Halfway to festiwal muzyczny, w którym chcieliśmy dać mieszkańcom nowe doświadczenia, zaprezentować muzykę, której najczęściej nie słyszymy podczas całorocznych, różnych wydarzeń w Białymstoku – mówi Ilona Karpiuk, specjalistka ds. projektów artystycznej Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Cieszmy się, że mamy teraz 3-letnią perspektywę, która daje nam bardzo duży komfort przy organizacji. Mając większe cele, bez pieniędzy nie da się ich realizować, a rynek muzyczny jest pod tym względem bardzo trudny.

Te słowa potwierdza również Jędrzej Dondziło, organizator Up To Date Festival, który również został wybrany na projekt kluczowy.

- W tym roku nasz festiwal obchodzi dziesięciolecie i to wyróżnienie jest też fajnym akcentem na ten jubileusz. Co roku naszą największą bolączką był brak stabilności, brak kontynuacji. Mieliśmy wieloletnią umowę dotacyjną z miastem, która wtedy pomogła nam planować w dłuższej perspektywie, niestety wysokość dotacji była zamrożeniem naszego rozwoju – mówi Jędrzej Dondziło. - Chcielibyśmy postawić przede wszystkim na rozwoj festiwalu w stronę zagraniczną. Nie mówię tu o programie, ale o tym, żeby zacząć przyciągać publiczność zagraniczną na większą skalę.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl